tuzlar.com https://www.tuzlar.com Tuz, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, tuzlar.com Sat, 12 Mar 2016 00:00:00 +0000 Sat, 18 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Rüyada Tuz Görmek https://www.tuzlar.com/ruyada-tuz-gormek.html Fri, 16 Nov 2018 23:27:06 +0000 Rüyada Tuz Görmek: Rüyada görülen tuz genellikle iyi ve hayırlı olarak yorumlanmaktadır. Rüyada tuz görmek genel anlamda, rüya sahibi kişinin barış, sevgi, bol rızık ile mükâfatlandırılacağına ve helal kazanç elde Rüyada Tuz Görmek: Rüyada görülen tuz genellikle iyi ve hayırlı olarak yorumlanmaktadır. Rüyada tuz görmek genel anlamda, rüya sahibi kişinin barış, sevgi, bol rızık ile mükâfatlandırılacağına ve helal kazanç elde edeceğine işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin hiç zahmet çekmeden, kolay yoldan, yorgunluk hissetmeden iyi bir kazancının olduğuna ya da olacağına, yakın zamanda terfi alacağına ve üst düzeyde bir mertebeye erişeceğine, kendisine düşman olan kişiler ile barışarak aralarındaki nefreti ortadan kaldıracağına işaret etmektedir.

Rüyada tuz görmek bazı rüya yorumcularına göre, rüya sahibi kişinin oldukça çekici ve baştan çıkaran güzel bir kadın ile karşılaşacağına, bazı rüya yorumcularına göre ise rüya sahibinin yakın çevresinde bulunan ve rüya sahibine karşı iyi görünüp aslında düşman olan bir kişiye işaret etmektedir. Her iki durumda da bu kimseler rüya sahibinin iyi yerlere gelmesinden ve yükselmesinden hiç haz etmeyen kişilerdir. Bu kişiler rüya sahibi kişinin devamlı olarak arkasından konuşmakta ve gıybetini yapmakta, parasına ya da malına göz dikmektedirler. Bunun yanı sıra rüyada tuz görmek hemen nazarı değen kem gözlü kimseler olarak da yorumlanmaktadır. Tüm bunların yanında rüyada görülen tuz rüya sahibi kişinin her durumda yardımına koşan sıcak ve samimi dostlarının olduğuna, bekâr ise kısa zamanda yeni biri ile tanışacağına ve onunla mutlu olacağına işaret etmektedir.   

Rüyada bir başkasından tuz aldığını görmek, rüya sahibi kişinin işlerinin bir anda düzeleceğine ve bolluğa kavuşacağına ya da bir yerden altın bulacağına işaret etmektedir. Rüyada tuz yediğini görmek ise, rüya sahibi kişinin çok şanslı biri olduğuna, evine bereket ve bolluk geleceğine, kendisini çok mutlu edecek yeni fırsatlar ile karşı karşıya kalacağına ve bu fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiğine işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin geçmişte yaşadığı maddi manevi tüm sıkıntılarından yakın zamanda kurtulacağına da işaret etmektedir.

Rüyada Tuz Görmek

Rüyada tuz ile birlikte ekmek de görmek ise iyi olarak yorumlanmamakla beraber, özellikle de rüyada rüya sahibi kişinin tuz ile ekmeği yediğini görmesi hiç iyi olarak yorumlanmamaktadır. Bu şekilde görülen rüya, rüya sahibi kişinin yakın zamanda işlerinin bozulacağına ve borç altına girerek yokluğa düşeceğine işaret etmektedir.

Rüyada bir başkasından tuz istediğini görmek, rüya sahibi kişinin tek düşüncesinin dünya zevkleri olduğuna ve dünya malı için devamlı olarak çaba harcadığına, ahreti için ise kendisine hiç zaman ayırmadığına işaret etmektedir. Rüyada tuz gölü görmek ise, rüya sahibi kişi için çok hayırlı olarak yorumlanmaktadır. Ve rüya sahibi kişinin şimdiye kadar istediği bütün dileklerinin yerine geleceğine, yakın zamanda düşündüğünden daha çok mala sahip olacağına, bir mirasa konabileceğine ve ömrünün geri kalanı boyunca da hiçbir zaman yokluk sıkıntısı çekmeyeceğine işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin kendisini çok mutlu edecek olan birden fazla güzel haber alacağına da işaret etmektedir. 

]]>
Himalaya Tuzu https://www.tuzlar.com/himalaya-tuzu.html Sat, 17 Nov 2018 13:15:22 +0000 Himalaya tuzu, milyonlarca yıl önceden oluşmaya başlayan, özelliği itibarıyla suda çözünen, aynı zamanda insan vücudundaki sıvı dengesini sağlayan tabiattaki en doğal tuzdur. İçeriğindeki 84 adet mineralle sayısız faydası Himalaya tuzu, milyonlarca yıl önceden oluşmaya başlayan, özelliği itibarıyla suda çözünen, aynı zamanda insan vücudundaki sıvı dengesini sağlayan tabiattaki en doğal tuzdur. İçeriğindeki 84 adet mineralle sayısız faydası olan himalaya tuzu dünyada 5 yerde üretilir. Özellikle Pakistan'da bulunan Himalaya dağları en fazla çıkarıldığı alandır. Molekül yapısı oldukça küçük olduğundan, hücre zarından geçmesi de kolay olur.

Özellikle son yıllarda sağlıklı yaşamın konuşulduğu her alanda himalaya tuzunun da adı geçmektedir. Bu yaklaşık 200 milyon yılda oluşan doğal tuzu değişik kullanım şekilleriyle değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde tuzdan maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Normalde sofra tuzu için uzmanlar her zaman zararlıdır ifadesi kullanırken, himalaya tuzunda aksine kullanımı teşvik edecek açıklamalar yaparlar. Bu doğal tuz işlenmemiş ve kirlenmemiş bir yapıda olduğundan, sağlık açısından çok yararlıdır.

Himalaya tuzu yararları
 • Rafine tuzun aksine damar sertliğine yol açmaz.
 • Vücutta asit ve baz dengesinin korunmasını sağlar
 • Dolaşım sisteminin işleyişini daha rahat yapmasına yardımcı olur
 • Vücutta birikmiş toksinlerin, ödemin atılmasını kolaylaştırır
 • Stresi önlemede etkisi fazladır
 • Yüksek tansiyon hastaları açısından yararlı bir tuzdur. Bilindiği gibi normalde bu hastalarda tuz yasaklanır. Ancak himalaya tuzu tansiyonun dengelenmesinde oldukça etkilidir.
 • Depresyon sorunu olan kişilerin himalaya tuzu tüketmesi rahatlamalarına neden olur
 • Romatizmal hastalıkları olan, kireçlenme ve kemik erimesi sorunu bulunanlar bu tuzu kullanmalıdır
 • Astım ve bronşit gibi hastalıkları bulunanlar bu tuzla şifa bulabilir. Ancak tıbbi tedavilerini de ihmal etmemeleri gerekir.
 • Vücutta kanserli hücrelerin oluşmasını engelleyerek, toplumda kanserin yaygınlaşmasına mani olur
 • Cilt sorunlarını giderir, yaşlanma etkilerini azaltır. Özellikle akne, sivilce ve çil gibi cilt sorunlarında tuzu haricen kullanarak yarar görebilirsiniz.
 • Sedef ve egzama gibi hastalıklar içinde haricen kullanılabilir.
 • Hafızayla, unutkanlıkla ilgili sorunlarda uzmanlar himalaya tuzunu önerir.
Himalaya TuzuHimalaya tuzu nasıl kullanılır

Himalaya tuzunun kullanımı bilinen sofra tuzundan farklı değildir. Aynı sofra tuzu gibi yemeklerde bu tuzu kullanabilirsiniz. Ancak himalaya tuzu kristal durumda olduğundan, tuzu suyun içinde eritmeli ve yemeğiniz piştikten sonra içine ilave etmelisiniz. Himalaya tuzu suyun içinde ancak 4-5 günde eriyecektir. Bu nedenle tuzu bir bardak suya koyarak eritebilir ve dilediğiniz yemekte kullanabilirsiniz.

Himalaya tuzu günümüzde yaygın şekilde tuz blokları halinde, tuğlalar şeklinde terapi odalarında kullanılıyor. Bu tuzun rahatlatıcı etkisi nedeniyle yapılmaktadır. Bunun için açılan sağlık otelleri bulunmaktadır. Termal otellerde de terapi odaları büyük talep görmektedir. Bu durum adeta sağlık turizmi haline getirilmiştir.

Evlerinizde banyoda bile himalaya tuzunu kullanabilirsiniz. Banyo tuzu şeklinde kullandığınızda kendinizi rahatlatabilirsiniz. Banyoda cildinize tuzla yapacağınız masaj, vücudunuzda sistemik etki yaratacaktır. Himalaya tuzunun solunması grip, nezle, sinüzit, astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıkları içinde faydalıdır. Ayaklarınızı dinlendirmek içinde himalaya tuzuyla hazırladığınız ılık sudan faydalanabilirsiniz. 5-10 dakika ayaklarınızı bu suda bekletebilirsiniz. Eğer bu esnada masajda yaparsanız, kendinizi daha kolay rahatlatırsınız.  

Himalaya tuzu ile hazırlayacağınız tuzlu su kürünü de kullanabilirsiniz. Ancak bunun için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Vücudumuzun yaklaşık % 75 kadarını su, kalanını tuz oluşturur. Dolayısıyla eksilen su ve tuz dışarıdan alınmalıdır. Bilinen rafine tuz sağlık için zararlı olduğundan, bunun y]]> Limon Tuzunun Faydaları https://www.tuzlar.com/limon-tuzunun-faydalari.html Sat, 17 Nov 2018 13:37:59 +0000 Limon tuzunun faydaları, kimyasal sitrik asit ve kristal yapılı renksiz bileşenlerin bir araya gelerek ortaya çıkardığı organik bir bileşimdir. Aslında limon tuzu herkes tarafından bilindiği gibi bir tuz çeşidi değil aksin Limon tuzunun faydaları, kimyasal sitrik asit ve kristal yapılı renksiz bileşenlerin bir araya gelerek ortaya çıkardığı organik bir bileşimdir. Aslında limon tuzu herkes tarafından bilindiği gibi bir tuz çeşidi değil aksine bir asit bileşenidir. Özellikle mutfakta kullanılan limon tuzu ekşi bir tadı sayesinde birçok yemeği ve yenilecek besinlere lezzet katar. Reçel, marmelat, turşu ve birçok besin ögesinin yapımında önemli bir malzeme olarak kullanılan limon tuzu sadece bu özelliği ile değil birçok özelliği ile de fayda vermektedir. Oldukça ekşi bir tada sahip olan limon tuzu bu özelliğiyle sadece yemeklerde değil içerdiği yüksek orandaki asit ile temizlik konusunda da birçok faydalı işler de yardımcı olmaktadır. İnsan sağlığı için birçok fayda verici özelliği olan limon tuzu tuz olarak bulunmasını  yanı sıra birçok meyve ve sebzede de bulunmaktadır. İşte son derece önemli bir kaynak olma özelliğinde olan ve verdiği faydaları ile de birçok işe yarayan limon tuzunun vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim;

Limon Tuzunun FaydalarıLimon tuzunun vermiş olduğu faydalar;
 • Bağırsak ve bağırsak yollarının temizleyerek kabızlık ve ortaya çıkan bazı sorunların ortada kalmasında oldukça faydalı olmaktadır,
 • Karaciğer ve böbrek yollarını temizleyerek taş veya kum oluşumuna engel olur ve ortaya çıkmaya çalışan birçok hastalığa engel olur,
 • Bağışıklık sistemini düzenleyerek daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur,
 • Vücut direncini arttırarak hastalılara karşı daha güçlü ve dirençli bir vücuda kavuşmaya yardımcı olur,
 • Safra kesesini temizleyerek taş oluşumuna engel olmada oldukça etkili olur,
 • Kalp ve damar yollarının temizlenmesinde ve kapalı olan damarların açılmasında oldukça etkili bir rol oynar,
 • Beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı ve olumlu bir şekilde çalışmasında etkili bir rol oynar,
 • Birçok yemek, salata, turşu, reçel ve marmelat gibi yiyeceklerin yapımında kullanılır ve oldukça güzel bir lezzet verir,
 • Yiyecek ve içeceklerin daha uzun ömürlü olmasında oldukça önemli bir rol oynar,
 • Mutfaktaki eşyaların kireçlerin sökülmesinde ve kir ve pas gibi sorunların kaybolmasında oldukça önemli bir rol oynar,
 • Meyve sebzelerin kararmasın da engelleyici bir rol oynar,
 • İçerdiği vitamin değeri sayesinde sağlıklı ve dengeli büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynar.
Görüldüğü üzere limon tuzu sadece insan sağlığı için değil yiyecek, içecek ve temizlik gibi birçok alanda da faydalı işlerde yardımcı olmaktadır. Limon tuzunun yapımının kimyasal yollar ile yapılması düşünüldüğü gibi zarar verici bir madde olma özelliğinde değildir. Aksine hem insan sağlığı için hemde bazı farklı alanlarda verdiği faydalar ile oldukça vazgeçilmez bir bileşen olma özelliğine sahiptir. Taş gibi sert olan limon tuzu yemeklerde ve salata çeşitlerinde kullanılırken biraz su yardımıyla eritilip kullanılır ise daha lezzet verici bir özelliğe sahip olabilir. Reçel ve marmelat yapımında kullanıldığında ise bu malzemeler ile kaynadığı için eritilmesine gerek yoktur çünkü kaynama aşamasında eriyecektir. Temizlik alanında ise bazen kaynatılıp suyu ile temizlik yapılır bazende lekeler ve pasların üzerinde bir süre bekletilerek yapılır. Görüldüğü üzere birçok faydalı yönleri olan  limon tuzunun bir adet sıkma limonun vermiş olduğu faydaları ve özellikleri de tek başına karşılayabilir. Bu sebepten evinizin her yerinde ve her alanında kimyasal olmasına rağmen limon tuzunu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
]]>
Tuz Çeşitleri https://www.tuzlar.com/tuz-cesitleri.html Sun, 18 Nov 2018 05:51:41 +0000 Tuz çeşitleri, tuz, günlük hayatta, yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan bir maddedir. Tuzun mutlaka günlük yeterli miktarda vücuda alınması gerekir. Özellikle sıcak havalarda terleme yoluyla vücut tuz kaybede Tuz çeşitleri, tuz, günlük hayatta, yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan bir maddedir. Tuzun mutlaka günlük yeterli miktarda vücuda alınması gerekir. Özellikle sıcak havalarda terleme yoluyla vücut tuz kaybeder. Bu durumda su dengesi bozularak tansiyon sorunları açığa çıkar. Günlük 15 gr tuz insan vücudu için normal değerlerdedir. Günlük hayatta en çok kullanılan tuz çeşitleri, nelerdir, gelin hep birlikte göz atalım.

Himalaya tuzu: Sağlık için oldukça faydalı olan himalaya tuzunn aşırı kullanılmadığı takdirde kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Uzmanlar günlük sınırı aşmadan sofralarda mutlaka tuz tüketilmesi gerektiğini savunmaktadır. Kullanılacak tuzun kaliteli olması faydalarından yararlanmak için oldukça önemlidir. Himalaya tuzu vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Himalaya tuzu aşırı kullanıldığında sağlığa zarar verebilir. Tuzun elde edilme tekniği kalitesi ve faydaları bakımından önemlidir. Himalaya tuzu tamamen insan gücüyle elde edilmektedir. Herhangi bir kimyasala maruz bırakılmadığı için diğer tuz çeşitlerine nazaran daha faydalıdır. Himalaya tuzu kullanılırken direkt olarak metale temas ettirilmemelidir. Yemeklerde kullanılacaksa tahta kaşık yardımıyla kullanılmalıdır. Aksi olduğunda içeriğinde mineral kaybı yaşanır. Himalaya tuzunun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücutta asit-baz dengesini ayarlar.
 • Damar sertliği ve damar hastalıklarının oluşma riskini azaltır.
 • Kemik erimesine karşı faydalıdır.
 • Dolaşım sistemi için faydalıdır.
 • Sivilce, akne gibi cilt problemlerine karşı iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Bu etkisinden dolayı soğuk havalarda grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Astım ve sinüzite karşı iyi gelir.
 • Metabolizma için faydalı bir tuz çeşididir.
 • Uyku fonksiyonunu düzenler.
 • selülite karşı kullanılabilir.
 • Dişeti ve ağız içinde oluşan iltihaplara karşı iyi gelir.

Tuz ÇeşitleriKaya tuzu: Mükemmel bir mineral kaynağı olan kaya tuzu, metabolzimayı desteklemek amacıyla kullanılabilir. Su emilimini arttırmayı sağlamak gibi pek çok faydası vardır. Kaya tuzu ülkemizde, Çankırı, Yozgat, Kırşehir, Kars, Iğdır, Nevşehir Hacıbektaş Havzası gibi yerlerden çıkarılmaktadır. Özellikle Nevşehir'de, Türkiye'nin en az bin yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kaya tuzu bulunduğu bilinmektedir. Kaya tuzunun sağlamış olduğu faydalardan yararlanmak için ölçülü kullanılması gerekir. Demir bakımından zengin içeriğe sahip olan kaya tuzunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vücut fonksiyonlarının gelişimi için faydalıdır.
 • Vücutta yaşamsal faaliyetler için yardımcı olur.
 • Sindirim sistemi organlarının fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Bronşit ve solunum sistemiyle ilgili olarak gelişen hastalıklara karşı iyi gelir.
 • Ruh halinin iyileşmesini sağlar. Bunun için mevsimsel olarak yaşanabilen duygu bozuklukları için tercihe dilebilir.
 • Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • İştahı arttırıcı etkisi vardır.

Deniz tuzu: Deni, okyanus ve tuzlu göllerden elde edilen bir tuz çeşididir. Su buharlaştırılarak elde edilir. Dolayısıyla herhangi bir işleme maruz kalmaz. Rafine edilmediği için element ve mineral kaybına uğramaz. Magnezyum, sodyum, kalsiyum, potasyum gibi faydalı mineraller barındıran deniz tuzu rengini içerisinde bulunan maddelerden alır. Rafine içermediği için fazla tercihe dilen tuz çeşitleri arasındadır. Deniz tuzunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Grip, yüksek ateş, alerji ve astım gibi hastalıklara karşı iyi gelir.
 • Şeker hastalığının olumsuz etkilerini azaltır.
 • Solunum sistemini enfeksiyonlara karşı korur.
 • Kan şekeri seviyesini düzenler.
]]>
Asitler Bazlar Ve Tuzlar https://www.tuzlar.com/asitler-bazlar-ve-tuzlar.html Mon, 19 Nov 2018 05:50:50 +0000 Asitler Bazlar Ve Tuzlar, Öncelikle asitlerden bahsedelim kimya biliminde asitler çok önemli bir bileşik olarak bilinir. Günlük hayatımızda ihtiyaçlarımız için kullanmış olduğumuz gıda maddelerinin bir çoğunda asitler yer al Asitler Bazlar Ve Tuzlar, Öncelikle asitlerden bahsedelim kimya biliminde asitler çok önemli bir bileşik olarak bilinir. Günlük hayatımızda ihtiyaçlarımız için kullanmış olduğumuz gıda maddelerinin bir çoğunda asitler yer almaktadır. İnsan organı olan midenin öz suyunda tüketilen besinlerin sindirimine yardımcı olmak için hidroklorik asitler bulunmaktadır. Organizmaların yaşamsal olaylarında asitler çok önemlidir. Asitler genellikle iki grupta incelenir bunlar organik ve inorganiktir. Yapılarında karbon elementi kullanılarak oluşan asitlere organik asitler ve yine yapılarında karbon elementi bulunmayan asitlere ise inorganik asitler denilmektedir. 

Asitlerin Metaller İle Reaksiyonu
Asitlerin metaller ile reaksiyonu sonucunda ortaya tuz oluşumu çıkar ve yine bu reaksiyon sonucunda ortaya hidrojen gazı çıkmaktadır. Soy metaller dışında bulunan metallerden hidrojen gazı daha aktif görev almaktadır. Burada Al metali iyonu yükseltgenmektedir. Buradan birleşik haline geçiş gerçekleşirken asit katyonu indirgenmektedir. Birde yarı soy metaller bu yükseltgen özelliği gösteren asitlere etki ederler ve bu etkime ile ortaya tuz, su ve oksit oluşur. HNO3 asidi kullanılmasında ise hidrojen gazı açığa çıkar su ve tuz oluşur.

Asitlerin Özellikleri

Asitler özellik olarak elma ve sirkede bulunduğu gibi tatları ekşi olmaktadır. Bu durumda elmada malik asit ve sirkede ise asetik asit limonda ise sitrik asit bulunmaktadır. Ayrıca kolada karbonik asit, yoğurdun suyunda ise laktik asit bulunmaktadır. Ama her asit faydalı olmayabilir bazı asitler zehirli ve bazıları da parçalayıcı özelliğine sahiptir. Çoğu asidin yakıcı özelliği de bulunmaktadır. Vücudunuzun her hangi bir yerine dökülen asit proteinle tepkimeye girerek hücre suyunu çekmesi sonucunda vücutta yanmaya sebep olmaktadır. Kuvvetli asitlerde iletkenler fazla olurken bazı zayıf asitlerde ise iletkenler az bulunur. Suda çözünen asidin fazla iyonu oluşmakta ise o kadarda iletken özelliği olduğu bilinmektedir. Mavi turnusol kağıdını kırmızıya asitler çevirmektedir. Asitler bazlar da birleşerek su ve tuzu oluşturmaktadır. Asitlerin yapısında protonlar bulunur.

Bazlar

Baz asidin karşıtı olmaktadır. Bazlar olmadan asitler tepkime gösteremez. Baz ile asit tepkimeye girerek tuz ve suyu oluşturur bu olaya kimyada nötrleşme denilmektedir. Bazlar kimyasal tepkime de proton alıcısı olurken asit ise proton vericisi olarak bilinir. Madenin baz olması için mutlaka protonu bağlayacak bir çift elektron taşımalıdır. Baz ve asit tepkime sonucunda proton aktarımına dönüşmektedirler. Bazın ve asidin vermiş olduğu elektron çiftinin alıcısı olduğu belirtilmiştir. Bu durumda kovolans bağ oluşmaktadır.

Asitler Bazlar Ve TuzlarBazların Hazırlanışı

Bazlar bir çok yolarla hazırlanmaktadır bunların arasında başlıcası alkali klorürün elektroliz yolu ile ayrışmaları ve amonyağın doğrudan dahil olması barit ve kirecin su ile olan karbonatların bozulmaları ile hazırlanmaktadır. Bazlar bir çok alanda kullanımlarının yanında birde bulundukları ortamın PH sini yükseltilir ve ester hidrolizi tepkimelerini sonuçlandırır.

Baz Ve Asidin Tepkimesi  

En kuvvetli baz olarak bilinen kostik alkali bazlar çok tehlikelidir. Giysileri parçalayan temas ettiği vücudun bölgesinde ateş ve kaynar suyun yakması gibi yakan bazlardır. Kostik bazlar kaza sonucu yutulması durumunda ise midenin delinmesi ve yemek borusunun yanması hatta ölüm ile sonuçlanan ağır hasar ve yanıklara sebep olmaktadır. Bir de sudkostik bazlar vardır beyaz renklidir. Sabun yapımında ve pamuk ipliklerinin parlak ve sağlam olması için dokuma sanayinde kullanılan bazlardır. Potaskostiğin bazı Arap sabunu ve temizlik maddelerinde kullanılmaktadır. Alkalı bazların bulunduğu topraklarda bitki ve hayvan yaşama şansı bulunmaz bu yerlerde çorak iklim hakim olmaktadır.

Tuzlar

Tuz k]]> Limon Tuzu Zararları https://www.tuzlar.com/limon-tuzu-zararlari.html Mon, 19 Nov 2018 08:24:01 +0000 Limon Tuzu Zararları, limon tuzu sıklıkla mutfaklarda yemek yapımında kullanılır. Yemek yapımında kullanılmasının en büyük sebebi antioksidan etkisini arttırdığı için yiyeceklerin daha taze kalmasını sağlamasıdır. Bu Limon Tuzu Zararları, limon tuzu sıklıkla mutfaklarda yemek yapımında kullanılır. Yemek yapımında kullanılmasının en büyük sebebi antioksidan etkisini arttırdığı için yiyeceklerin daha taze kalmasını sağlamasıdır. Bu nedenle zeytin ve turşu kurmada yada reçel ve bazı şekerlerin yapımında  tercih edilir. Sülfürik asitle tepkimeye girdiği için sitrik asit olarak da bilinir. Sitrik asit gıda sektöründe E330 olarak bilinen koruyucu maddedir. Renksizdir ve görünüm olarak kristale benzer. Doğal yollardan elde edilmesi oldukça maliyetli ve zahmetli olduğu için kimyasal işlemler sonucu elde edilir. Sağlığa zararlı durumlar yaratabileceği için kullanılırken dikkat edilmelidir. Yüksek miktarda hayvan ve bitkilerin vücut sıvılarında ve turunçgillerde bulunur. Yemek yapımında kullanılmasının yanı sıra temizlik alanında da kullanılır. Etkili bir madde olduğu için temizlik alanında genelde kireç söktürme için kullanılır. Kireçlenmiş su ısıtıcısı, çaydanlık, tencere ve buna benzeyen bir çok maddenin temizliğinde tercih edilir. Hazır olarak satılan kireç sökücü maddelere göre daha doğal olduğu için limon tuzu tercih edilir. Ayrıca temizlik alanında bulaşık makinelerinde bulaşık tuzu olarak da kullanılabilir.Limon Tuzu Zararları 

Limon tuzu, kimyasal yollarla elde edilen bir madde olduğu için tamamen zararlı olduğu düşünülür. Fakat yapılan incelemeler sonucu sitrik asitin kullanımı aşırıya kaçılmadığı sürece hiçbir zararının olmadığı ispatlanmıştır. Gıda alanında zararları besinler arası fark etmeksizin nasıl kullanıldığı ve ne kadar kullanıldığı ile ilgilidir. Limon tuzu fazla kullanıldığında midedeki asit dengesinin bozulmasına ve yükselmesine sebep olacağı için midede sorunların oluşmasına sebep olur. Midede yarattığı sorunların yanı sıra direkt tüketildiğinde ağız içinde, ağız çevresinde ve boğazda yaralar oluşmasına yol açar. Örnek olarak mevcutta mide rahatsızlığı yaşayan birinin limon tuzu ilave edilmiş besinler tüketmesi midedeki var olan sorunların artmasına yol açabilir. Limon tuzu sıcak suda tepkimeye girdiği için sıcak suda eritilmiş limon tuzunun buharını solumak da aynı rahatsız edici etkilere sebep olur. Fakat farklı sorunlarla karşılaşmamak için temizlik alanındaki kullanımına da dikkat edilmesi gerekir. Örneğin çaydanlıkta uzun süre bekletildiğinde çaydanlığı aşındırabilir. Sıcak suyla birlikte kullanılması temizlik esnasında deride alerjik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açar. O nedenle mutlaka deriyi koruyucu eldiven takılarak temizlik yapılması tercih edilmelidir.

]]> Tuz Taşı https://www.tuzlar.com/tuz-tasi.html Mon, 19 Nov 2018 21:12:47 +0000 Tuz taşı, bir diğer adı ile sodalit taşıdır. Fakat insanlar arasında genellikle tuz taşı olarak bilinmektedir. Tuz taşı, doğru kullanıldığında çok önemli faydalar göstermektedir. Bu nedenle birçok kişi alternatif tıp ola Tuz taşı, bir diğer adı ile sodalit taşıdır. Fakat insanlar arasında genellikle tuz taşı olarak bilinmektedir. Tuz taşı, doğru kullanıldığında çok önemli faydalar göstermektedir. Bu nedenle birçok kişi alternatif tıp olarak tuz taşını kullanır. Tuz taşının çok büyü faydalarının olması nedeniyle birçok kişi tuz taşını satın almaktadır. Bu taşın çok fazla rağbet görmesi nedeniyle doğal olmayan ve sahte tuz taşları piyasada çok fazla bulunur. Bu nedenle tuz taşını faydaları için alıyorsanız çok dikkatli bir şekilde satın almalısınız. Tuz taşının orijinalinin bulunması durumunda çok büyük faydalar görebilirsiniz. Fakat her ne nedenle olursa olsun en küçük sağlık sorunlarınızda bile yapabileceğiniz en önemli şey uzman bir doktora görünmektir. Sağlık sorununuz için uzman bir doktora göründükten sonra bu uygulamaları deneyerek şifa arayabilirsiniz. Tuz taşının çok önemli özellikleri bulunmaktadır. Bu taşın en önemli özelliği ise insanlar arasında ruhu dinlendirici etkisinin olduğunun bilinmesidir. Tuz taşı, yaydığı enerji ile kişilerin iç dünyalarında genişlemelerini sağlayarak kişinin içerisinde bulunduğu depresyon halini ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanında kişilerin stresli durumlarda tuz taşına yakın durmaları durumunda stresli durumlardan da kişileri kurtardığına inanılmaktadır. Bu gibi faydaların yanında daha birçok faydası bulunan tuz taşı, çok eski zamanlarda beri insanlar tarafından kullanılmaktadır. 

Tuz taşı, yapısal olarak magma kayaçlarından oluşmuştur ve içerisinde yüksek miktarda alüminyum silikat minerali bulunur. Son derece doğal taşlardan oluşan bu taş, yapısındaki bileşimler nedeniyle de oldukça önemlidir. Yüksek oranda kalsiyum ve sodyum bulunduğu için farklı özellikler taşımaktadır. İçerisinde bulunan bu bileşimler nedeniyle üzerinde beyaz ve damarımsı çizgiler bulunur. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki tuz taşının bilimsel ismi olan "sodalithos" Yunanca bir isimdir. Fiziksel olarak tuz taşı, birkaç kilo ağırlığında ve mavimsi bir renge sahiptir. Belli bir şekli olmasa bile genellikle yuvarlak ve elips bir yapısı bulunur. Ayrıca bu taş beyaz damarımsı çizgilere sahiptir. 

Tuz TaşıTuz taşının faydaları nelerdir
 • Tuz taşı, uzun süreli kullanıldığında insanlarda çok büyük bir öz güven artışına neden olmaktadır. Tuz taşının bu etkisi tamamen psikolojik olduğu için bazı insanlarda etkili olmayabilir. Fakat yapılan araştırmalara göre birçok kişide bu etkinin olumlu bir şekilde görüldüğü anlaşılmıştır. Bu taşı sürekli olarak kullanarak öz güveninizi arttırabilir ve dışarıya karşı çok rahat bir şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz.
 • Tuz taşı, insanlarda iç dünyanın kaftanı olarak bilinmektedir. Bu nedenle kendinize karşı objektif bakmanızı sağlayarak içsel dünyanızı güçlendirir. Sizlerde tuz taşını kullanarak bu etkiyi görebilirsiniz.
 • Halk arasında bu taşın bolluk ve berekete neden olduğu söylenmektedir. Tuz taşı bu kerametiyle bazı insanların cüzdanında da bulunmaktadır. İnsanlar bu taşı keselerine koyarak bolluk ve bereketin sağlandığına inanırlar. Bu inanışın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 
 • Tuz taşının insanlarda hislerin gelişmesini sağlayıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Özellikle karşı tarafın çok daha rahat bir şekilde anlanmasında tuz taşı çok etkilidir. 
 • İnsanlarda sürekli olarak kullanıldığında zihnin boşalmasına ve çok daha rahat bir şekilde yeni bilgilere açık hale gelmesine neden olmaktadır. Bu faydasıyla bile birçok kişi evinde tuz taşı bulundurmaktadır. 
 • Bazı insanlar bu taşın boyuna asılması durumunda boğaz hastalıklarına iyi geldiğine inanmaktadır. Bu etkisiyle birçok kişi bu taşı boynunda taşır. Bunun yanında farklı bir inanışa göre tuz taşı, yolculuk sırasında oluşan mide bulantısına da iyi gelir. 
Tuz taşının faydaları sadece ülkemizde değil özellikle Hindistan, Afrika ve diğer bazı ülkelerde de kullanılmaktadır. Ülkemizde her ne kadar bu taşa inanan ins]]> Tuz Gölü https://www.tuzlar.com/tuz-golu.html Tue, 20 Nov 2018 03:04:03 +0000 Tuz Gölü, İç Anadolu bölgesinde yer alan, uzunluğu 80 kilometre, yüz ölçümü 1500 kilometrekare ve genişliği 100 metre olan Tuz Gölü, Ankara, Konya ile Aksaray şehirlerinin sınırlarının birleştiği yerde bulunur. Yüz öl Tuz Gölü, İç Anadolu bölgesinde yer alan, uzunluğu 80 kilometre, yüz ölçümü 1500 kilometrekare ve genişliği 100 metre olan Tuz Gölü, Ankara, Konya ile Aksaray şehirlerinin sınırlarının birleştiği yerde bulunur. Yüz ölçümü açısından Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, Türkiye'nin tuz ihtiyacının yaklaşık % 40 kadarını karşılamaktadır. Tuz Gölün de oluşan tuz, yağmur sularının yer altında süzüldükten sonra daha önceden meydana gelmiş olan tuz donlarını eritmesi ve tektonik hatlar boyunca yüzey kısmına taşıması sonucunda oluşur. Ortalama derinliği 12 metre olan Tuz Gölü etrafında bulunan platoların arasında gömülmüş olan oldukça geniş bir tektonik çukurun en derin kısmında yer alır. Oluşan bu çukurluk neojen ve tektonik hareketler sonucu meydana gelmiştir ve doğu, batı ve güney bölgelerden faylar ile çevrilmiştir. Gölün yüzölçümü, kuvaternerde daha az yağış olduğu iklim koşullarında oldukça küçülmüştür ve zamanla da daha çok küçülen Tuz Gölü şu anki durumuna ulaşmıştır.

Tuz gölünün özellikleri, dışarıya akıntısı olmayan Tuz Gölü, yağış oranı 11.900 kilometre olan kapalı bir havza gölüdür. Yağış alanlarının geniş olmasına karşılık beslendiği kaynakları oldukça zayıf olan bu göle su ulaştıran akarsular yaz mevsiminde suları tamamiyle kuruyan ya da iyice azalmış durumda olan derelerdir. Bunlar Aksaray'dan gelen Melendiz çayı. Şereflikoçhisar'dan gelen Peçenek çayı ve gölün güney ve batı kısmından göle gelen İnsuyu, Kırkdelik ve Karasu çaylarıdır. Tuz Gölü'nün yükselmesine Beyşehir gölünden gelen fazla sular Konya'nın atık suları ile birlikte Devlet Su İşleri tahliye kanalı da katkıda bulunmaktadır.
Ortalama su seviyesi yaklaşık 40 cm civarında olan Tuz Gölü nün su seviyesi yağışların çoğaldığı mayıs aylarında ise yaklaşık olarak 110 cm civarına yükselir. Yazın yağışların azalması nedeniyle aşırı sıcaklarda göl büyük bir oranla kurur. Tuz miktarının yüksek olması ve buharlaşma meydana gelmesi neticesinde göl sahasının çoğunluğunda her sene yenilenen 10-30 cm lik tuz katılaşmasına sebep olmaktadır. 

Yaz mevsiminin sonlarına doğru ise gölün tuz oranı yaklaşık olarak binde 329 oranına ulaşmaktadır. Kimyasal bileşimi olan bu gölde sodyum klorür içeren mutfak tuzu özelliğinde bir tuzluluk söz konusudur ve sodyum klorür miktarı sodyum sülfat ve magnezyum klorür miktarından daha fazladır. Tuz Gölünde tuz birikmesi birçok etkene bağlı tutulmaktadır. Çevresinde tuz tabakaları içeren oligosen ve jips formasyonlarının yer alması bu gölün tuz biriktirmesinde büyük bir role sahip olmuştur. Bununla birlikte gölün taban kısmında yer alan kaynaklardan da tuzlu suları geldiği gözlemlenmiştir. Gölün oldukça sığ olması ve buharlaşma oranının yüksek olması tuz birikmesine etki eden diğer bir faktördür. Yaz mevsiminde buharlaşmanın neticesinde tozlaşan tuz tabakaları çeşitli makineler ile kazınarak tuzlalarda toplanır ve elde edilen tuz yıkanıp öğütülerek fabrikalarda yıkanıp öğütülüp satışa sunulur. 

2001 tarihinde özel koruma alanı ilan edilen Tuz Gölü ve çevresi phoenicopterus rubber diye isimlendirilen flamingo kolonilerinin üreme bölgeleri olmuştur. Tuz Gölü ve çevresi aynı zamanda anser albifrons olarak adlandırılan Sakarca kazının üreme merkezi haline gelmiştir.

Tuz Gölü'nün doğal yapısı, kış mevsiminde gölün kapladığı oldukça geniş su alanı, su kuşları açısından oldukça önem taşır ve kuşların kışlama alanı olmuştur. Gölde angıt, kılıçgaga, turnalar, yaban ördekleri, yağmurcunlar, yaban kazları ve tuzlu ortamlara oldukça uyum sağlayan flamingolar büyük bir topluluk şeklinde yaşarlar. Göl çevresinin daha ıssız olması sebebiyle kuşlar gölün çevresindeki su birikintilerinde, ekili alanlarda ve meralarda yaşayabilmekte ve kış mevsiminin en soğuk geçen günlerinde bile donmayan gölde yüzebilmektedir. İlkbahar mevsiminde gölün içinde meydana gelen bataklık ve adalar bataklık kırlangıcı, suna ve birçok martı türünün kuluçka yapmalarına olanak sağlar. Gölün etrafında tuzcul stepler ve endemik çeşitten meydana]]> Tuz Ruhu https://www.tuzlar.com/tuz-ruhu.html Wed, 21 Nov 2018 02:35:15 +0000 Tuz ruhu, olarak biilinen tuz ruhu sıvı formlardan %33 lük olarak 75 kilogramlık bidonlarda tanklarda veya dökülme olarak satışını yapılmaktadır Hidrojen  ve klor elementlerini oluşturan tuz ruhu çok güçlü bir asitti Tuz ruhu, olarak biilinen tuz ruhu sıvı formlardan %33 lük olarak 75 kilogramlık bidonlarda tanklarda veya dökülme olarak satışını yapılmaktadır Hidrojen  ve klor elementlerini oluşturan tuz ruhu çok güçlü bir asittir. Evlerde bir çok yerlerde temizlik için kullanılır. Kullanılan tuz ruhu hidroklorik asidin suyla seyreltilmiş  biçimin dedir. Çok keskin bir kokuya sahiptir. Tuz ruhunun etkili ve güçlü olması için hidroklarik asitlerin oranına bağlıdırlar. Asitlerin oranı ne kadar fazla ise o kadar güçlüdürler.

Nerelerde kullanılır:
Lavabolarda tuvaletlerde banyolarda fayanslarda sert yüzeylerde kirli ve pas tutmuş yeler de sıkça kabul edilir. Kullanan kişi  çok dikkat etmesi gerekmektedir. Kirli olan yerlere bir çok az tuz ruhu dökerek birkaç dakika bekletmeli beklettik den sonra ovarak  kirli yeri çıkarır bol miktarda su ile durulama yapılması gerektirir. Bu kullanım esnasında etkileyici bir temizlik yapmış olunur. Ev temizliğinin yanları sıra kiçli olarak  çimento lekelerinin oluşan yerlerde kullanılarak bu maddelerinden kurtulabilirsiniz. Ancak tuz ruhu ile çamaşır suların amonyak asitlerinin karışması sonucunda oldukça önemi vardır. Aksi  durumlarda zehirlenme olma olasılığı yüksektir.

Tuz RuhuNelere dikkat edilmesi gerekir:
Tuz ruhunun çok güçlü olduğu için unutulmamalıdır. Keskin kokusu nefes almayı güçlükle zorlaştırır. Nefes almayı öksürmeye neden olabilir. Kısa süre cilt temaslarında deride tahrişe  uzun temaslarda ise deride yanmalar meydana gelir ve kalıcı izlere sebep olabilir. Tuz ruhunu evlerde kullanan kişiler maske ve eldiven takmaları gerekir. Kesinlikle çıkan buharın solunmaması gerekir. Göz temaslarından kaçınılmalıdır. Tuz ruhu temizliklerde gereğinden fazla kullanılması kullanılan yüzeye ciddi zararlar verebilir. Kullanılan yerler bir süre sonra oynama olabilir. Hidroklorik asitler sadece ev temizliklerinde kullanılmazlar. Sanayide çeliğin paslarının temizlenmesi için kullanılır. PVC üretimlerde gerekli organik maddelerde inorganik bileşikler üretilir.
]]>
Limon Tuzu https://www.tuzlar.com/limon-tuzu.html Wed, 21 Nov 2018 19:16:13 +0000 Limon tuzu, kimyasal sitrik asit ve renksiz kristal yapılı organik bir bileşkedir. Limon tuzunun kimyasal olması onun zararlı olarak bilinmesinin aksine hem insan sağlığı için hemde bazı durumlarda kullanılması ile oldukça f Limon tuzu, kimyasal sitrik asit ve renksiz kristal yapılı organik bir bileşkedir. Limon tuzunun kimyasal olması onun zararlı olarak bilinmesinin aksine hem insan sağlığı için hemde bazı durumlarda kullanılması ile oldukça faydalı bir ürün olma özelliğindedir. Limon tuzu tadının ekşi olmasından dolayı bu isimi almıştır ayrıca içeriği tamamen asit tepkimesi ile ortaya çıkmaktadır. Birçok meyve ve sebze türlerinde bol miktarda asit bulunmaktadır ancak limon tuzu bu tür besinlerden yapılmaz. Çünkü bu tür yollardan elde edilen limon tuzunun yapımı oldukça maliyetli ve zahmetli bir iştir. Bu sebepten limon tuzu bir çeşit mantarın uzun bir süre şeker içinde bekletilmesi ile kimyasal bir madde ortaya çıkarken ortaya çıkan diğer asit ile tepkimeye girer ve ortaya çıkar. Bu şekilde üretilen limon tuzu belli bir süre içinde katı bir hale gelerek kullanıma hazır bir hale gelebilir. Sadece mutfak alanında değilde temizlik ve ilaç yapımında da oldukça önemli bir yere sahiptir. İşte bu kadar sağlıklı ve önemli bir yere sahip olan limon tuzunun  kullanıldığı yerleri ve verdiği faydaları beraber inceleyelim;

Limon TuzuLimon tuzunun kullanıldığı yerler faydaları
 • Yemek ve salata yapımında kullanılarak daha güzel ve lezzetli olmasında oldukça faydalı olmaktadır,
 • Kir ve pas gibi zor lekelerin temizlenmesini sağlar ve çaydanlıklar da oluşan kirecin yok olmasında oldukça etkili olur,
 • Bazı ilaçların yapımında kullanılır,
 • Meşrubat ve meyve sularının yapımında kullanılmasının yanı sıra mayalı ürünlerin yapımında da kullanılır,
 • Kozmetik ve temizlik malzemelerinin yapımında ana malzeme olarak kullanılır,
 • Bağırsak yollarını temizleyerek daha düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar,
 • Böbrek ve safra kesesi yollarını temizleyerek taş ve kum oluşumunu engeller,
 • Bağışıklık sisteminin daha sağlıklı  ve dirençli bir şekilde çalışmasını sağlar ve hastalıklara karşı daha güçlü vücut olmasını sağlar,
 • İçerdiği vitamin ve antioksidan ile vücudu besleyerek daha sağlıklı olmasını sağlar,
 • Karaciğer ve böbrekleri temizleyerek daha sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasında önemli bir rol oynar.
Görüldüğü üzere limon tuzu hem oldukça fayda verici ve sağlıklıdır ve bunun yanı sıra da birçok alanda önemli bir rol oynar.  Sade olarak kullanılmasının yanı sıra suda eritilerek de kullanılabilen limon tuzu bu şekilde daha işlevli ve daha kolay bir şekilde kullanılmaktadır. Hem yemeklerde hem içeceklerde hemde başka tür yollar ile tüketilen limon tuzu insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Ayrıca temizlik ve diğer alanlarda da kullanılması ile avantajlı bir ürün olma özelliğinde olmaktadır. Bu tür alanlarda kullanılan ve bu tür faydaları bulunan bu faydaların yanı sıra bazı durumlarda da zarar verici bir ürün olabilir. Limon tuzunun suyu içildiği zaman yada kaynatılıp buharının içe doğru çekildiği durumlarda solunum ve boğaz yollarına zarar verebilir. Ayrıca bunun yanı sıra çok fazla tüketildiği zaman mide ağrısına neden olabilir. Bu sebepten limon tuzu kullanılırken bu tür durumlar göz önünde bulundurulup ona göre kullanılmasına ve tüketilmesine dikkat edilmelidir. 
]]>
Tuz Mağarası https://www.tuzlar.com/tuz-magarasi.html Thu, 22 Nov 2018 00:42:54 +0000 Tuz mağarası, ülkemizde son zamanlarda kullanımı artmış olan bir terapi uygulamasıdır. Genellikle insanların şifa amacıyla geldikleri bu mağaralar çok eski zamanlarda da bulunmaktaydı. Fakat bu mağaraların şifalı olduğu bir Tuz mağarası, ülkemizde son zamanlarda kullanımı artmış olan bir terapi uygulamasıdır. Genellikle insanların şifa amacıyla geldikleri bu mağaralar çok eski zamanlarda da bulunmaktaydı. Fakat bu mağaraların şifalı olduğu birçok kişi tarafından bilinmediği için son zamanlarda hızlı bir şekilde yaygınlaşarak tuz mağaralarının faydaları dilden dile dolaşmıştır. Günümüzdeki son haline kadar hemen hemen herkesin faydalarından haberi olduğu tuz mağarası, ülkemizin Çankırı ilçesinde bulunmaktadır. Çankırı'daki bu mağara, yetkililer tarafından temizlenmiş ve insanlara hizmet vermek amacıyla açılmıştır. Bu mağaranın bu kadar fazla rağbet görmesi nedeniyle mağara girişinde çalışanlar ve görevliler bulunmaktadır. Genellikle seanslar şeklinde çalışan tuz mağarası, son birkaç senedir. Birçok hastaya şifa olmuştur. Tıbbi olarak net tedavisi olmayan birçok hastalık üzerinde alternatif tedavi olması, birçok kişiyi kendisine çekmektedir. Özellikle son yıllarda artan hava kirliliği nedeniyle birçok kişide astım hastalığı başta olmak üzere birçok solunum hastalığı meydana gelmektedir. Bu hastalıklar tıbbi olarak tedavi edilse bile bazı hastalarda başarı sağlanamaz. Bu hastalar, kesinlikle tuz mağarasına gelerek bu terapiyi kendilerine uygulamalıdır. Sizlerde tuz mağarasına girdikten sonra nasıl rahatladığınızı açık bir şekilde hissedebilirsiniz. 

Tuz mağarası, sadece faydalarıyla değil, içerisindeki görüntüsüyle de çok ciddi bir şekilde kişileri etkilemektedir. Tuzun kristal yapısı nedeniyle yapay ışıklandırma çok farklı bir görüntünün oluşmasına neden olmaktadır. Mağara içerisine yapılmış olan oturma yerleri sayesinde mağara içerisinde uzun süreler boyunca vakit geçirebilirsiniz. Çankırı ilimizde bulunan tuz mağarasının çok rağbet görmesi nedeniyle bu mağaraya benzer bir diğer mağara son derece doğal tuzlarla Ankara'ya da yapılmıştır. Ankara'da bulunan tuz mağarası da en az Çankırı ilimizde bulunan tuz mağarası kadar rağbet görmektedir. Tuz mağarası içerisinde bulunan maddeler, insanların akciğerlerinde bulunan bakterileri ve diğer hastalıkları öldürerek daha sağlıklı bir yaşam sunmaktadır. Fakat bunun için belli bir süre sık sık tuz mağarasına gitmeniz ve bu terapiyi uygulamanız gerekmektedir. Tuz mağarası, sadece ülkemizde değil, daha birçok ülkede aktif olarak kullanılmaktadır. Tuz mağarasında yapılan terapiye, tıbbi olarak "Haloterapi" denilmektedir. Tuz odası olarak da bilinen bu mağara, sadece solunum için değil, ayrıca cilt problemleri için de olumlu etkilere neden olmaktadır. Bu mağara içerisinde sürekli olarak kişilerin nefes egzersizleri yapmaları gelmektedir. Bu şekilde ortamdaki havayı tamamen ciğerlerinize çekerek olumlu faydalardan yaralanabilirsiniz. 

Tuz MağarasıTuz mağarasının faydaları nelerdir 
 • Tuz mağarasının insanlar üzerindeki en önemli etkisi astım hastalığıdır. Astım sorunları olan kişiler bu şekilde kendilerini rahatlatabilir. 
 • Cilt alerjisi olan insanlarda tuz mağarası oldukça önemli etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle alerjik problemlerin çözümünde de tuz mağarasına girilebilir.
 • Son zamanlarda etkilenen kişi sayısı oldukça artmış olan KOAH hastalığında tuz mağarası faydalarını göstermektedir. Sürekli ve doğru kullanımlarda tuz mağarası bu hastalıklar içinde olumlu etkiler yapmaktadır. 
 • Kronik bronşit yaşayan insanlar bu mağaraya düzenli bir şekilde giderek bu hastalığı yenebilirler. 
 • Önemli bir cilt hastalığı olan ve birçok tıbbi tedaviye rağmen çözülemeyen egzama hastalıklarında tuz mağarasına gidilmektedir. Bu şekilde yapılan terapiler sayesinde çok olumlu etkiler görülebilir. 
Tuz mağarası ne zaman zararlıdır
Tuz mağarasının faydaları olduğu gibi birçok zararı da bulunmaktadır. Özellikle ateşli hastalığı olan insanların kesinlikle tuz mağarasına girmemeleri gerekmektedir. Çünkü tuz mağarası bu hastalıkları olan insanlarda son derece olumsuz etkilere nede]]> Zeytinin Tuzu Nasıl Alınır https://www.tuzlar.com/zeytinin-tuzu-nasil-alinir.html Thu, 22 Nov 2018 22:34:42 +0000 Zeytin tuzu nasıl alınır, sorusunun cevabı genellikle herkes tarafından bilinse de tam olarak doğru sonuçlar alınmayarak yanlış işlemler uygulanmaktadır. Zeytin, geçmişten günümüze gelen önemli bir besin kaynağı olmakla ber Zeytin tuzu nasıl alınır, sorusunun cevabı genellikle herkes tarafından bilinse de tam olarak doğru sonuçlar alınmayarak yanlış işlemler uygulanmaktadır. Zeytin, geçmişten günümüze gelen önemli bir besin kaynağı olmakla beraber kahvaltının baş tacı olarak bilinmektedir. Zeytinde A, C, E vitaminleri ile birlikte aynı zamanda protein, kalsiyum, klor, kükürt gibi değerli mineraller bulundurmakla beraber gelişme çağındaki çocukların özelikle günlük olarak tüketmesi gerekmektedir. Zeytin evlerde yapıldığı gibi dışarıdan market ve pazarlardan da alınmaktadır. Evde veya dışarıdan alınan zeytinlerin fazla tuzlu olması zeytinin o güzel tadını götürmekle beraber aynı zamanda fazla tuz sağlık açısından da zarar vermektedir. Zeytinin tuzu genellikle kendine has acısını alsın diye katılır ve daha lezzetli olması için tuzlu sularda bekletilir. Zeytinden acımsı olan tat gittikten sonra zeytinin bu tuzdan nasıl alınacağına ve tuzsuz zeytin sevenlere nasıl hazırlama yapılacağını gelin birlikte inceleyelim.Zeytinin Tuzu Nasıl Alınır 

Genel olarak normal ya da sele zeytin olarak bilinir. Bu zeytinler çok tuzlu olmasıyla bilinen zeytinlerdir. Bu bilinen tuzlu zeytinler için tuzu ayırma yöntemleri farklı şekillerde bulunmaktadır ve ayrıca aslında çok kolay bir yöntemdir. Genellikle bunu evlerinde zeytin yapan kişiler bu işlerden anlayan çoğu insanlar da farklı tekniklerle tuzu zeytinden ayırmaktadır. Uygulayacağımız bu yöntem ise herkes tarafından bilinmesine rağmen bazı küçük hatalar yüzünden yanlış işlemler sonucu sonuç tam olarak net alınmamaktadır. Yapılacak olan ilk işlem tuzlu olan zeytin öncelikle tamamen acısını bıraktıktan sonra temiz bir başka kaba boşaltılır ve bu işlemden sonra zeytin tüketilmeden hemen hemen 1 gece öncesinde tuzlu zeytinleri temiz suyla karıştırılmış sirkeli suda içerisinde bekletmektir. Daha sonra sabah kalkınca sirkeli su tuza etki edeceğinden tuz arınmış olacaktır. Fakat sirke kokusu olabileceğinden dolayı yenilecek kadarını temiz bir kasede su içerisinde ortalama 10 dk kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Eğer aceleniz varsa ve aniden habersiz misafirleriniz kahvaltıya geldiler ise, bir diğer hemen pratik olan yöntem ise, tuzlu zeytini geniş bir kaba alarak temiz su içerisinde üzerine dilimlenmiş patates katmanız yeterli olacaktır ve en fazla iki saat içerisinde zeytinin tuzlarının tamamen gitmiş olduğunu göreceksiniz. Afiyet olsun
]]>
Rüyada Tuz Yemek https://www.tuzlar.com/ruyada-tuz-yemek.html Fri, 23 Nov 2018 22:14:40 +0000 Rüyada Tuz Yemek, bu rüya çoğunlukla hayırlara yorumlanmaktadır. Hatta rüyayı gören kişinin kendi evinde devamlı olarak bereket olacağını, sofrasının daha zengin olacağına tabiri yapılmaktadır. Ayrıca rüya sahibinin hem a Rüyada Tuz Yemek, bu rüya çoğunlukla hayırlara yorumlanmaktadır. Hatta rüyayı gören kişinin kendi evinde devamlı olarak bereket olacağını, sofrasının daha zengin olacağına tabiri yapılmaktadır. Ayrıca rüya sahibinin hem ailesinin hem de kendisinin hiç bir zaman maddi sıkıntı yaşamayacağı ve dara düşmeyeceğine delalet etmektedir. Bu rüyayı gören kişi çok zengin olmasa bile normal maaş ile geçinse de hiç kimseye muhtaç olmadan bütün bir ömür boyu ferah ve rahat bir yaşam süreceğini işaret etmektedir. Rüya sahibi, rızk kazanmak için herhangi bir sıkıntı yaşamayacağına, işsiz ise en kısa sürede iyi bir işe gireceğine delalet eder. Hatta iş yerinde kazanç bakımından hak ettiğinin kat kat üstünü alacağından emin olduğundan dolayı hiç bir derdinin olmayacağına tabiri yapılmaktadır. Rüyayı gören kişinin sağlık bakımından arada çok küçük sıkıntılarının olacağı, ancak kendisini üzecek derecede herhangi bir büyük rahatsızlık yaşamayacağına rivayet olunur.

Rüyada Tuz YemekBaşka Tabircinin Yorumuna Göre Rüyasında Tuz Yemek, hayırlara vesile olacak güzel bir rüya şeklinde tabiri yapılır. Eğer genç bir kız rüyasında tuz yediğini görür ise, kısmetinin açılacağına, ve bolluğa ereceği şeklinde tabiri yapılır. Rüya sahibini istemeye gelenlerin çok fazla olacağına da delalet olmaktadır. Diğer bir rivayete göre, kimsenin önüne çıkan her türlü fırsatı değerlendireceğine, her işe dört elle sarılacağına tabiri yapılır. Bunu sonucunda eline geçecek olan bol rızka ve bereket şeklinde yorumu yapılır. Eğer bekar bir erkek rüyasında tuz yediğini görür ise, durumu iyi zengin bir bayan ile evleneceğine ya da çok yüksek maaşı olan gelir düzeyi oldukça iyi bir bayanla evleneceğine delalet olunmaktadır. Bir başka alimin yorumu, rüyasında tuz yemek sıkıntılarının bitmesine, fakirlikten kurtulmaya, sevinçli olmaya, ağzının tadının yerinde olmasına ve neşe içerisinde bir yaşam süreceği şeklinde rivayet olunur.

Rüyasında Tuz Yemek, bu rüya genel olarak nimete, takvaya ve hayırlara işaret olarak yorumlanmaktadır. Hatta bu rüyayı gören kişinin eğer önceden çok kin duyduğu ve sevmediği birisi var ise onunla barışacağını işaret etmektedir. Kişinin kendini yormadan ve herhangi bir zahmet çekmeden kolaylıkla kazanılan para, mal ve güvence şeklinde tabiri yapılmaktadır. Ayrıca rüya sahibinin normal olan yaşantısında yapacağı bir takım değişiklikleri işaret etmektedir. Ancak bu yapılacak olan değişime rüya sahibinin çevresinde olan akraba ve arkadaşlarının karşı çıkarak engellemek için her şeyi yapacağına delalet etmektedir. Bir alime göre, rüyayı gören kimsenin çok yakınında dost gibi durup arkasından onu kötüleyip kuyusunu kazdığına yorumlanmaktadır. Bunun için rüyayı gören kişi özellikle çok yakını olarak bildiği çıkarcı bu kişilerden uzak durmalıdır. Hatta onlarla arkadaşlığını noktalayarak kendisini kurtarmalıdır. Çünkü onun iyi niyetini suistimal ederek fenalık yapacakları şeklinde rivayet olunmaktadır.
]]>
Kaya Tuzu https://www.tuzlar.com/kaya-tuzu.html Sat, 24 Nov 2018 12:23:04 +0000 Kaya tuzu, günümüzde kullanımı daha da artmış olan tuzlardandır. Diğer tuz çeşitlerine göre en faydalı tuz olan kaya tuzu, ülkemizde çok yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Ülkemizde çok bulunması nedeniyle kaya tuzu, ihraç Kaya tuzu, günümüzde kullanımı daha da artmış olan tuzlardandır. Diğer tuz çeşitlerine göre en faydalı tuz olan kaya tuzu, ülkemizde çok yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Ülkemizde çok bulunması nedeniyle kaya tuzu, ihraç edilmektedir. Bunun yanında ülkemizde de son derece ucu olarak satılır. Ülkemizin Çankırı ili sınırları içerisinde çok fazla bulunan kaya tuzu, özel yöntemlerle hijyen kurallarına göre çıkarılmaktadır. Çankırı'da bulunan mağara içerisinden çıkarılan kaya tuzu, bazen tüketilmek yerine evlerdeki negatif enerjilerin ortadan kaldırılması amacıyla da kullanılmaktadır. Bazı insanlarda göre kaya tuzu, evde buluna negatif enerjiyi alarak ortama pozitif enerji göndermektedir. Bu nedenle bazı kaya tuzları direk olarak şekillendirilerek dekor amacıyla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Çankırı ilinde bulunan kaya tuzları, dünyadaki Himalaya tuzlarından bile çok daha kalitelidir. Çünkü Himalaya tuzları içerisinde çok yüksek oranda demir elementi bulunur. Bu nedenle kaya tuzunun en kalitelisi araştırmacılara göre Çankırı'da bulunan tuz mağarasında çok fazladır. Kaya tuzunun insan sağlığına etkileri sadece tüketim şekilden değildir. Yine Çankırı ilinde bulunan bir kaya tuzu mağarasına, insanlar sağlık amacıyla gitmektedir. Belediyenin turistik geziler için ve diğer amaçlarla kullanılması için yapmış olduğu mağara içerisine giden insanlar şortla mağaraya girerek mağara içerisinde uzun süre boyunca beklemektedir. Yapılan bu işlemin özellikle akciğer hastalıkları üzerinde çok olumlu etkilerinin olduğu bilimsel olarak da açıklanmıştır. Meydana gelen etki, direk olarak tuz mağarası içerisinde bulunan NaCl'nin insanlarda solunum yollarını rahatlatmasıyla oluşmaktadır. 

Kaya TuzuKaya tuzunun diğer faydaları:
Bilindiği gibi tuzun fazlası ne olursa olsun zararlıdır. Bu nedenle bahsedilen faydalar kesinlikle ideal ölçülerde kullanılan tuzlar için geçerlidir. Sizlerde kaya tuzundan fayda görmek için kesinlikle belli ölçülerde tuz kullanmalısınız. Kullanılan tuzun gerçek ve doğal kaya tuzu olduğunu bilmelisiniz. Çünkü günümüzde satılan birçok tuz doğal olmayan yöntemlerle elde edilmiş ve rafine edilmemiş tuzlardır. 
 • Kaya tuzu, insanlarda meydana gelen ve uzun ömür boyu kişilerde etkilerini ortadan kaldırmayan hipertansiyon sorunlarını gidermektedir. Hipertansiyonun insanlarda göstermiş olduğu etkileri daha ilk kullanımlarda bile birkaç dakika içerisinde ortadan kaldıran kaya tuzu, düzeli kullanımlarda bir ilaçtan daha fazla etki yapmaktadır. 
 • Kaya tuzu insanlarda meydana gelen ödem rahatsızlıklarını son derece azaltır. Vücutta oluşmakta olan ya da oluşmuş olan ödemlerin giderilmesi için düzenli bir şekilde kaya tuzu kullanabilirsiniz. Bunun için doktorunuzdan da bilgi alabilirsiniz. 
 • Bunun yanı sıra kaya tuzu endüstri alanında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yağ üretiminden plastik üretimine kadar kaya tuzu kullanılmaktadır. Kaya tuzu içerisinde bulunan sodyum klorür nedeniyle çok faydalıdır.
 • Kaya tuzu, temizlik amacıyla kullanılabilmektedir. İçerisindeki sodyum klorür sayesinde sürekli olarak kendisini temizleyen sular elde etmek mümkündür. Bu nedenle yüzme havuzlarına kaya tuzu eklenebilmektedir. 
Kaya tuzunun doğal olduğunu nasıl anlarız
Aldığınız kaya tuzunun orijinal ve doğal olduğunu anlamanın kolay bir yolu vardır. Bunun için evinizde bir bardak sirke içerisine kaya tuzu atılır. Bu şekilde bir süre beklendikten sonra yaklaşık 10 dakika sonra alttan üste doğru gaz kabarcıkları çıkıyorsa almış olduğunuz kaya tuzu doğal değildir. Eğer aldığınız tuz orijinal bile olsa aşırı bir şekilde tüketmemelisiniz. Aksi durumlarda birçok sağlık problemiyle karşılaşabilirsiniz. 

Kaya tuzunun strese etkileri:
Kaya tuzları, doğru kullanımlarda stres sorunlarından da sisleri koruyacaktır. Bunun için taş şeklindeki kaya tuzları içerisinden]]> Tuzların Özellikleri https://www.tuzlar.com/tuzlarin-ozellikleri.html Sun, 25 Nov 2018 08:10:29 +0000 Tuzların özellikleri, asitler ve bazların nötrleşme tepkimeleri ile birleşmesi sonucu oluşan, kristal yapılı katı maddelerdir. Tuzların farklı çeşitleri ve bu çeşitlerine göre de özellikleri bulunmaktadır. Ortak özellikleri Tuzların özellikleri, asitler ve bazların nötrleşme tepkimeleri ile birleşmesi sonucu oluşan, kristal yapılı katı maddelerdir. Tuzların farklı çeşitleri ve bu çeşitlerine göre de özellikleri bulunmaktadır. Ortak özellikleri, katı halde iken elektrik akımını iletemezler, su ile karışırlarsa elektirik akımını iletirler. Artı ve eksi yüklü iyonlardan oluşurlar. Yemeklere güzel tat verirler. Vücuttaki asit baz dengesini korur. Düşük tansiyonu yükselmeye yarar. Mikrop öldürücü özelliği de bulunmaktadır. 

Sodyum Klorür Tuzunun Özellikleri
 • Sofra tuzu olarak bilinen tuz çeşididir. 
 • Kimyada formülü NaCl, yapısı da beyaz kristaldir. 
 • Tüm canlıların besin kaynağı olan bu yemek tuzu, ticari anlamda da çok önemli bir yere sahiptir. 
 • İdrar oluşumunu sağladığı için oldukça değerlidir. Fakat fazlası her zaman zararlıdır. 
 • Suda iyi çözünür ve sulu çözeltisi nötr haldedir. 
 • Bu tuzların en büyük kaynağı denizlerdir. Deniz sularının % 3'ü sodyum klorürden oluşmaktadır. 
 • Sinir ve kas hücrelerinin işlevini iyi bir şekilde yerine getirmesi için sodyum vücut için çok önemlidir. 
 • Klorür ise midede asit oluşumu için önemlidir. 
Sodyum Sülfat Tuzunun Özellikleri
 • Kimyasal formülü Na2 SO4'tür.
 • Katı, beyaz ve kristal yapıda bulunur. 
 • Göllerden, deniz sularında, yeraltından ve kimyadallardan üretilir. 
 • Cam üretiminde, kağıt sektöründe, deterjan üretiminde kullanılır. 
Potasyum Nitrat Tuzunun Özellikleri
 • Diğer bir adı da " güherçile" dir ve kimyasal formülü KNO3'tür. 
 • Beyaz yada renksizdir, acı bir tadı vardır.
 • Kokusuz bir maddedir. 
 • Suda iyi çözünür ve sulu çözeltisi nötr'dür. 
 • Çok etkili bir oksitleyici maddedir ve asidik ortamlarda birçok maddeyi okside edebilecek güce sahiptir. 
 • Mayaların etkisi ile toprakta oluşurlar. 
 • Cam ve kibrit yapımında, dondurucu yapımında, maden oksitlenmesinde kullanılır. 
 • Et gıdalarının konservelenmesinde de kullanılır. 
Sodyum Karbonat Tuzunun Özellikleri
 • Kimyasal formülü Na2CO3'tür ve karbonik asidin sodyum tuzu olarak bilinir. 
 • Katı halde ve beyaz renktedir. 
 • Gıda alanında asit düzenleyici olarak, temizlik alanında çamaşır beyazlatıcı olarak kullanılır. 
 • Boya sektöründe, tuğla yapımında, kağıt yapımında, sentetik sektöründe ve diş macunu yapımında kullanılır. 
Tuzların ÖzellikleriAmonyum Nitrat Tuzunun Özellikleri
 • Suda çözünür ve sulu çözeltisi biraz asidiktir. 
 • Renksiz ve kristalleşmiş haldedir. 
 • Kimyasal formülü NH4 NO3'tür. 
 • Patlayıcı yapımında ve tarım için gübre yapımında kullanılır. 
 • Nitrik asidin amonyak ile tepkimesinden oluşur. 
Şap Tuzlarının Özellikleri
 • Çift tuz grubuna giren tuz bileşikleridir. 
 • Çok fazla şap tuzu vardır, krom, mangan, kobalt, demir, titan, toryum gibi. 
 • Suda çözünürler ve sulu çözeltileri asidik haldedir. 
 • Tatları biraz tatlımsıdır. 
 • Şeker sanayinde, kağıt sanayinde, tekstil sektöründe, boya sektöründe, dericilik sektöründe, yangın söndürme aracında, kibrit yapımında ve en önemlisi tıp sektöründe kullanılmaktadır. 
Kalsiyum Karbonat Tuzunun Özellikleri
 • Kireç taşı olarak bilinir. 
 • Kimyasal formülü CaCO3'tür. 
 • Saydam, kırılgan iri kristalli maddelerdir. 
 • En çok deniz kabuklularında ve eski kayaçlarda bulunur. 
 • Mermer, kireç taşı, tebeşir üretiminde kullanılır. 
 • Seramik sektöründe, gıda sektöründe, plastik sanayinde, boya sektöründe ve tıp alanında kullanılır. 
]]>
Rafine Tuz https://www.tuzlar.com/rafine-tuz.html Mon, 26 Nov 2018 04:05:24 +0000 Rafine Tuz, tuz kayalarından, denizden ya da gölden elde edilen sodyum klorür adı verilen ham tuzun yüksek sıcaklıkta su içinde tamamen eritildikten sonra yabancı maddelerden arındırılarak vakum yardımıyla saf halde krista Rafine Tuz, tuz kayalarından, denizden ya da gölden elde edilen sodyum klorür adı verilen ham tuzun yüksek sıcaklıkta su içinde tamamen eritildikten sonra yabancı maddelerden arındırılarak vakum yardımıyla saf halde kristallendirilmesidir. Rafine tuz kristalleri ince ve yuvarlak olur. Tuz insan vücudunun hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gerekli bir besin maddesidir. İnsan vücudunda protein, yağ, su, karbonhidrat, kalsiyum, fosfor, sodyum, klorür, potasyum, kükürt, magnezyum gibi iyonlar bulunur. Bu iyonlardan sodyum, klorür, potasyum ve kalsiyum vücuttaki elektrolit dengesini sağlar. Elektrolit dengesinin olması gereken değerden az yada çok olması vücutta tüm dengelerinde bozulmasına sebep olur. Tuz ise sodyum ve klorür iyonlarının her birinde bulunur. Bu değerler incelendiğinde ham tuzun gıda sektöründe mutfak ve sofra tuzu olarak tüketilebilmesi için iki önemli yöntemden biriyle işlenmesi gerekir. Tuz üretimi bütün mineral çıkarma yöntemleri arasında basit ve kolay olması açısından en çok tercih edilen yöntemdir. 

Bu yöntemlerden birincisi öğütme, yıkama ve kurutma yöntemidir. Bir diğeri ise rafine tuz üretimi yöntemidir. Rafine tuz üretimi de kendi içinde buharlaştırma ve rekristalizasyon olarak iki farklı yöntemle elde edilir. Bu yöntemlerden en yaygını olan tuzlu suyun buharlaştırılmasıdır. Buharlaştırma yöntemi genellikle kurak ve sıcak bölgelerde uygulanır. Rafine işlemi aşamasında tuzun katılaşmasını önleyici ve beyazlamasını sağlayıcı kimyasallara maruz kalması tuzun doğallığını ve mineral değerlerini önemli ölçüde yitirmesine sebep olur. Ham tuz hangi kaynaktan elde edildiğinin bir önemi olmaksızın temizlenme işleminden geçirilmeden sofrada kullanılması tavsiye edilmez.

Kullanım Alanları: Rafine tuz oldukça geniş bir tüketim yelpazesine sahiptir. Gıda sektöründe besin olarak pek çok gıdada, gıdalardan hazırlanan yemeklerde ve ekmek yapımında tercih edilir. Tarım sektöründe hayvan yemlerinde, ağaç bakımında ve otların imhasında kullanılır. Ayrıca sanayide, konserve ve çelik üretiminde, tekstil sektöründe, mandıracılık alanlarında ve özellikle demir ve kara yollarının trafikte buzlanmaya karşı korunması amacıyla kullanılır. 

Rafine TuzFaydaları: 
Her bir besinde bulunan tuz vücudun asit baz dengesini korumaya yardımcı olur. Aşırı sıcakta kalan kişilerde sıklıkla görülen kas spazmlarının tedavisinde, tansiyonu düşük olan kişilerin tedavisinde tuzlu su içilmesi yada tuzlu yiyecek yenmesi şeklinde kullanılır. Rafine tuzun idrar söktürücü etkisi sayesinde metabolizmanın düzenlenmesine katkıda bulunur. Ayrıca antiseptik özelliği sayesinde mikrop öldürücüdür. O nedenle besinlerin tuzlanma veya salamura esnasında sıklıkla kullanılır.

Zararları: Ham tuz rafine işlemi esnasında 650 derecelik ısıya tabi tutulduğu için doğal yapısı büyük oranda bozulur. Düzenli olarak rafine tuz tüketildiğinde tuzun içeriğinde bulunan kimyasallar vücut hücrelerindeki su miktarının azalmasına sebep olur. Vücut aşırı tuzun kendisine vereceği zararı engellemek için tuzun etkilerini sürekli engellemeye çalışır. Bunu yapabilmek için hücre suyu moleküllerini kullanır. Hücre suyu tamamen kaybolan bu hücreler belirli bir zaman sonra tüm fonksiyonlarını yitirir. Rafine tuz diğer tuzlara oranla daha uzun sürede vücuttan atıldığı için yüksek tansiyona davetiye çıkarır. Vücuttan atılamayan tuzlar eklem ve kemiklerde birikir. Buda böbrek rahatsızlıklarının oluşmasını sağlar. Vücut rafine tuzu zehir olarak algıladığı için kendini korumak için bu tuzu hemen dışarı atmak istiyor. Buda böbrekler başta olmak üzere tüm boşaltım sistemi üzerinde önemli derecede yük ve baskı oluşur. Ayrıca rafine tuz ilerleyen yaşlarda Alzheimer hastalığı riskinin artmasına da sebep olur. Tüm bu olumsuzluklar göz önünde bulundurulunca rafine tuzun tüketilmesine mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. 


]]>
Himalaya Tuzu Sabunu https://www.tuzlar.com/himalaya-tuzu-sabunu.html Mon, 26 Nov 2018 10:47:39 +0000 Himalaya Tuzu Sabunu, bu sabun çoğunlukla kristal olan tuzların bir araya gelmesi ile elde edilen bir sabun çeşididir. Çünkü böylelikle kullanımı çok daha kolaydır. Himalaya tuzu sabunu özellikle doğal olan kristaller ile üreti Himalaya Tuzu Sabunu, bu sabun çoğunlukla kristal olan tuzların bir araya gelmesi ile elde edilen bir sabun çeşididir. Çünkü böylelikle kullanımı çok daha kolaydır. Himalaya tuzu sabunu özellikle doğal olan kristaller ile üretildiği için kullanıldıkça sabunun uç kısımlarında sivri uçlar ortaya çıkmaktadır. Eğer himalaya tuzu sabununu cildinize sert bir şekilde kullanırsanız cildinizin çizilmesine neden olabilir. Ayrıca himalaya tuzunu cildinize direk temas ile kullanacaksanız, mutlaka sabunu yağlamanız daha sağlıklı olacaktır. Hatta duş esnasında ince bir beze sardığınız himalaya tuzu sabununu selülit olan bölgeye rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Sabun yoğun tuzdan üretildiği için suyu emer ve düzenli olarak kullanıldığında selülit olan bölgenizde azalmalar meydana gelecektir. Kullandıktan sonra az miktarda kalan himalaya tuzu sabununu kesinlikle atmayın. Eğer üstüne bire iki oranında olacak şekilde kaynatılarak soğumuş su ekleyin. Daha sonra buzdolabında bekletin. Ancak erittiğiniz himalaya tuzu sabununu istediğiniz zaman hem yüzünüze hem de vücudunuza kolaylıkla uygulayabilmek için sprey şişeye koymak daha uygundur.

Himalaya Tuzu SabunuHimalaya Tuzu Sabunu Nasıl Ve Nerelerde Kullanılmalıdır
 • Özellikle Çok Yağlı Cilt Tipine Sahip Olan Kişiler, rahatlıkla himalaya tuzu sabununu kullanabilir. Yüzünü yıkadıktan sonra himalaya tuzu sabununu hafif bir şekilde ıslatıp direk olarak cildinize sürebilirsiniz. Bu şekilde cildinizde mevcut olan fazla yağ miktarını giderir, hatta sivilcelerin kurumasında oldukça faydalıdır.
 • Kuru Ve Normal Cilt Tipine Sahip Kişiler, bu cilt tipine sahip olanlar yıkama işleminden sonra himalaya tuzu sabununu ıslak avuçlarının arasında gezdirdikten sonra tuzu cildine çok hafif bir şekilde dokundurarak sürebilirler. Bu sayede ciltlerine doğal bir nem kazanmasını sağlayabilirler. 
 • Vücut Bakımında, duş aldıktan sonra elinize aldığınız himalaya tuzu sabununu duşun suyu akarken başınızın üst kısmına gelecek şekilde tutun. Böylelikle akan su bütün vücudunuza himalaya tuzunun rahatlıkla ulaşmasını sağlayacaktır. Daha sonra tekrar bir duş almaya gerek yoktur. Özellikle bütün vücuda yayılmış olan himalaya tuzunu emerek nem kazandırması için hemen kurulanmayın. Hatta bir müddet bekleyerek kendinin kurumasını sağlayın. Bu işlem sonrasında cildinize herhangi bir nemlendirici sürmenize ihtiyaç yoktur. Çünkü himalaya tuzu sabunu vücudun doğal nem kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Koltuk Altı Kullanımında, himalaya tuzu sabununun en önemli özelliklerinden biriside hafif bir şekilde ıslatıldıktan sonra koltuk altına sürüldüğü zaman ter kokusunu önleyicidir. Himalaya tuzu sabunu özellikle bakterilerin ölmesine yardımcı olduğundan dolayı terlemeye bağlantılı olarak herhangi bir koku oluşmasını engeller. Hatta en iyi hijyeni sağlamaktadır.
Himalaya Tuzu Sabununun Özellikleri Nelerdir, özellikle yüzünüzde bulunan siyah nokta ve sivilcelerin giderilmesinde çok faydalıdır. Eğer alerjik rahatsızlıklarda, sedef hastalığında diğer cilt problemlerinin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Tıkanan cilt gözeneklerini açarak daha temiz ve taze kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca bütün cildin temizliğini kusursuz olarak yapar ve hijyen sağlar. Himalaya tuzu sabunu içermiş olduğu bol mineraller sayesinde cildi besler, doğal nem kazanmasına yardımcı olur. Duş sonrasında bütün vücudunuzu himalaya tuzu sabunu ile yıkadığınız zaman gün boyunca tüm vücudu terlemeye karşı koruyan tabaka oluştururken ter kokusunu da engellemektedir. Himalaya tuzu sabunu özellikle hiç bir şekilde katkı maddesini barındırmaz. Çünkü %100 tamamen doğal olan bir üründür.
]]>
Pembe Himalaya Tuzu https://www.tuzlar.com/pembe-himalaya-tuzu.html Mon, 26 Nov 2018 17:07:31 +0000 Pembe himalaya tuzu, Yaklaşık olarak 250 milyon yıl öncesinde bile kullanılan bir tuzdur. Bu tuz içerisinde bulunan çeşitli mineraller sayesinde pembe himalaya tuzu, insan sağlığı üzerinde çok ciddi faydalar göstermektedir. Mily Pembe himalaya tuzu, Yaklaşık olarak 250 milyon yıl öncesinde bile kullanılan bir tuzdur. Bu tuz içerisinde bulunan çeşitli mineraller sayesinde pembe himalaya tuzu, insan sağlığı üzerinde çok ciddi faydalar göstermektedir. Milyonlarca yıl öncesinde kuruyan bazı denizlerden kalan pembe himalaya tuzu, yüksek basınçlı denizlerden kalmıştır. Pembe himalaya tuzu, dünyada en çok Pakistan'da bulunmaktadır. Buradan elde edilen pembe tuzlara Himalaya tuzu denilmektedir. Pembe himalaya tuzlarının en büyük özelliği, son derece küçük yapılı moleküllere sahip olmalarıdır. Bu şekilde insan vücudunda bu tuzlar, çok kolay bir şekilde hücre zarından geçerek etkilerini göstermektedir. Fakat tüketilen diğer tuzlar, hücre zarından geçerken çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu durumda insan vücudunu daha fazla yorarlar. İnsan vücudunun her zaman tuza ihtiyacı vardır. Fakat bu tuzlar içerisinde himalaya tuzu da dahil olmak üzere tüm tuzların fazlası zarardır. Dünyada insanlarda yaşamı etkileyen iki madde bulunmaktadır. Bunlardan biri oksijen diğeri ise tuzdur. İnsan vücudundaki tuz, hücrelerdeki ozmoz basıncının artmasını sağlayarak canlıların yaptığı madde alışverişini çok daha kolay bir hale getirir. Bu sayede, meydana gelen tüm metabolik olaylar rahat bir şekilde sağlanır. 

Pembe himalaya tuzunun faydaları:
 • Pembe himalaya tuzu, suyla karıştırılarak belli bir ölçüde sürekli olarak tüketildiğinde vücuttaki asit ve baz dengesini düzenler. Böylece, asit ve baz dengesizliklerinden kaynaklanan sağlık sorunları ortadan kalkar.
 • İnsanlarda kilo kontrolünün sağlanması, pembe himalaya tuzu sayesinde de gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için aşırı kilolu olan insanlar bu tuzu kullanarak daha rahat bir şekilde kilo verebilirler.
 • Gerek eğitim hayatında gerekse çalışma hayatında insanların sürekli olarak stres altında kalmaları nedeniyle günümüzde stres oldukça sorundur. Bu nedenle pembe himalaya tuzunun insanlarda stres bastırıcı etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. 
 • Tıbbi olarak himalaya tuzları, insanlarda yapılmakta olan migren tedavilerinde de çok olumlu etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle doğru bir şekilde kullanıldığında himalaya tuzları insanlar için çok faydalıdır. 
 • Günümüzde çok sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan gut hastalığında pembe himalaya tuzu son derece faydalıdır. Sizlerde bu tuzu kullanarak hastalığınız için alternatif tedavileri deneyebilirsiniz. 
 • Düzenli bir şekilde kullanılan pembe himalaya tuzları, insanlarda uyku düzeninin sağlanmasında çok olumlu etkilere neden olmaktadır. 
 • Pembe himalaya tuzu, akşamları yatmadan önce cilde sürüldüğünde ve üzerine cilt kremi sürüldüğünde çok ciddi bir şekilde fayda göstererek cilt lekelerinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. 
Pembe himalaya tuzunun kullanımı:
Pembe himalaya tuzunun kullanımı diğer tuzlara göre biraz daha farklıdır. Bu tuzu öncelikle bir kavanoz içerisine koyarak üzerini kapatana kadar su ekleyin. Su ve tuz eriyene kadar bekleyin ve artık bu tuzu kullanabilirsiniz. Pembe himalaya tuzunu eritmeden kullanmak mümkün değildir. Bu tuzlar milyonlarca yıl öncesinden beri kuruyarak oluşmuştur. 

Bunların yanı sıra bazı insanlara göre Pembe Himalaya Tuzupembe himalaya tuzu içerisinden geçirilen ışık sayesinde bu tuz ortama daha pozitif bir enerji göndermektedir. Gönderilen bu enerji, çok ciddi bir şekilde insanların stresini ya da depresyondaki bir kişinin sorunlarını gidermektedir. Bunun yanında sürekli olarak bunalım içerisinde olan insanların da bu tuzdan etkilendiği söylenmektedir. Tabi ki bu durumlar tamamen kanıtlanamamıştır. Fakat denemekten zarar gelmez. 
]]>
Organik Tuz https://www.tuzlar.com/organik-tuz.html Tue, 27 Nov 2018 08:40:23 +0000 Organik tuzlar, kimyasal anlamda hiçbir işlem görmemiş, çıkarıldığı şekilde kullanıma sunulan tuzlardır. İnsanlar için oldukça önemli ve değerli bir maddedir. Çünkü insan vücudunun yarısı tuz diğer yarısı da su içer Organik tuzlar, kimyasal anlamda hiçbir işlem görmemiş, çıkarıldığı şekilde kullanıma sunulan tuzlardır. İnsanlar için oldukça önemli ve değerli bir maddedir. Çünkü insan vücudunun yarısı tuz diğer yarısı da su içerir. Her ikisine de ihtiyacımız bulunmaktadır. Doğal yani organik tuz kullanmak hem sağlıklı hem de vücut için oldukça faydalıdır. 

Ülkemizde genellikle iki çeşit tuz kullanılır. Bunlar yıkanmış tuzlar ve rafine edilmiş tuzlardır. 

Yıkanmış tuz, ham haldeki tuzun yüzeysel bir şekilde su ile yıkanarak ve daha sonra tuz değirmeninde öğütülerek elde edilen tuzlardır. Bu tuzların kristalleri içinde asla yabancı maddeler bulunmaz,  oldukça doğaldır. 

Rafine edilmiş tuz, yine ham madde olarak bulunan organik tuzun yüksek sıcaklıktaki suya atılarak eritilmesi, daha sonra elde edilen tuzlu suyun dinlendirilip temizlenmesi ve son olarak da vakum yardımı ile sudan tuz kristallerinin yeniden oluşturulması ile hazırlanmaktadır. 

Organik tuz çeşitleri, himalaya tuzları, deniz suyu tuzları ve kaya tuzları olarak bilinir. 

Himalaya tuzları, adından da anlaşıldığı gibi Himalaya dağının tepe bölgelerinden elde edilir ve kesinlikle % 100 doğal organik tuzdur. Içinde herhangi bir katkı maddesi yada yabancı madde bulunmaz, dünya genelinde ve ülkemizde bu özelliği yüzünden çok fazla tercih edilmektedir. Diyetisyenler ve doktorlar da himalaya tuzu yemeyi önermektedirler. Bu tuz, şeker hastalığına, kötü kolesterole ve tansiyon hastalığına olan faydaları ile de bilinir. Ayrıca mineral kaynağı olduğu için vücuda olan yararları bunlarla sınırlı değildir. 

Organik TuzDeniz suyu tuzları, deniz suyunun buharlaşması ile elde edilen fortumsu şekilde bulunan tuz çeşididir. Oldukça doğal ve kendiliğinden oluştuğu için himalaya tuzu gibi diyetisyen ve doktorların en önemli önerileridir. Birçok hastalığa da şifa olduğu söylenmektedir. Bizler ülkemizin konumu açısından oldukça şanslıyız, üç tarafımız da denizlerle kaplı. Dolayısıyla bu tuzlara ulaşabiliyor olmak bizler için bir ayrıcalıktır. 

Kaya tuzları, sodyum klorürün mineral formülü olarak da bilinen bu tuzlar, Hititler döneminden itibaren yani ortalama 5 bin yıldır işlenmektedir. Yapıları izometrik kristallerden oluşur ve renk olarak da sarı yada beyaz renkte bulunurlar. İçlerine giren yabancı maddelerin çeşidine göre renkleri mavinin tonlarında yada pembe olabilmektedir. Bu tuzlardan genellikle boraks asidi tuzu veya sülfat halojen tuzu gibi  mineraller oluşur. Kaya tuzunun astım hastalığına ve bronşite fayda sağladığı bilinmektedir. Ayrıca turşu kurarken ve yemek yaparken kullanıldığı gibi cildi güzelleştirmek için de kullanılmaktadır. Ülkemizde, Erzurum, Sivas, Çankırı, Erzincan Kemah ve Kırşehir Tepesidelik bölgelerinde kaya tuzu çıkarılmaktadır. 
]]>
Tuz Kristali https://www.tuzlar.com/tuz-kristali.html Tue, 27 Nov 2018 23:37:04 +0000 Tuz kristali, Doğada denizlerde çözünmüş halde, iç denizlerin kuruyan halinde ve yüksek basınç ile sıkışıp yoğunlaşarak oluşur. Tuz suda çözünebilen tek kristal çeşididir. suya oranla daha sert bir yapıda olan tuzun en Tuz kristali, Doğada denizlerde çözünmüş halde, iç denizlerin kuruyan halinde ve yüksek basınç ile sıkışıp yoğunlaşarak oluşur. Tuz suda çözünebilen tek kristal çeşididir. suya oranla daha sert bir yapıda olan tuzun en büyük özelliği başka minerallerden ayıran özelliği suda çözünebilmesidir. 

Tuz kristalinin kendine özgü vücuda yararlı bir çok özelliği vardır. Bunlardan en önemlisi hayati işlevselikler de etkili olmasıdır. Bedensel olarak bütün aktivitelerimiz de tuz kristalleri aktif olarak etkendir. Vücudumuzda beynin, merkezi sinir sisteminin düşünce ve hareketlerimizi sağlaması, sinir lifleri için gereken sodyum ve potasyumu vücudumuza doğal olarak almamamızı sağlar. 

Günümüzde tuzlar sofra tuzu diye adlandırdığımız rafineriden geçerek işlenmiş ve içeriğindekilerin değişime uğramış olması tuzun yarar olmasından ziyade zarar olmasına neden olur. 

Doğada tuzlar ikiye ayrılır;
 • Kaya tuzları,
 • Kristal tuzlardır.
Bu iki doğal tuz arasında pek fark yoktur. Şekil ve içeriğindeki mineraller birbirine benzer. Fakat küçük de olsa aralarında bir fark var, bu fark da doğada oluşumları, o bölgedeki koruma ve kaynaktan çıkarılma şekilleridir.

Tuz çeşitleri;
 • Himalaya kristal tuzları,
 • Kelt tuzu,
 • Deniz tuzu,
 • Kaya tuzudur.
Himalaya kristal tuzunu diğer tuzlardan ayıran en büyük özelliği oluştuğu yerde yüksek basınç altında sıkışarak kristalleşir. Bu yoğunlaşma ile ince bir yapıya sahip olur. İnce yapısı sayesinde insan vücudunda bulunan hücre zarından geçiş yapar ve diğer hücrelere de nüfuz eder. Bu Himalaya tuzlarının en önemli özelliğidir. 

Kristal tuzlar insan vücudu için çok yarlı olan bir tuzdur.

Kristal tuzun faydaları;
 • Su ile birleşimi vücudun asit doz dengesini sağlar.
 • Dolaşım sistemini ve organları etkileyerek düzenli çalışmalarına yardımcı olur.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Vücudumuzda biriken toksitleri ve ağır elementleri dışarı atmaya yardımcı olur.
İnsanların sağlıklarını koruma için kristal tuzlardan günde suda çözeltilmiş halde 2,5 Lt tüketilmelidir. İnsan sağlığı açısından su ile çözdüğümüz kristal tuzlar özellikle tedavilerinde iyi geldiği hastalıklar vardır.

Tuz KristaliBunlar;
 • Kilo Kontrolü,
 • Kolestrol,
 • Yüksek tansiyon,
 • Stres,
 • Migren
 • Kemik erimesi,
 • Depresyon,
 • Böbreklerdeki taş ve kumun eritilmesi,
 • Astım,
 • Alerji gibi hastalıklarda olumlu etkileri vardır.
Cilt lekeleri, çiller ve siğiller için kristal tuzlar su ile kür haline getirilip kullanılır ise sürekli kullanımda yok olmalarına yardımcı olur. Unutmayın rafineri tuzlar değişime uğradığı için sağlık açısından olumsuz etkileri vardır. Ama Kristal tuzlar doğal hallerini koruduğundan insan sağlığına her zaman yararlıdır.  
]]>
Tuz Banyosu https://www.tuzlar.com/tuz-banyosu.html Wed, 28 Nov 2018 06:46:25 +0000 Tuz banyosu: Çok eski zamanlardan beri doğal yollardan vücudumuzu bakıma almak oldukça yaygın bir sistemdir. Doğal yollardan cilde bakım yapma denilince ilk akla gelen tuz ve süt banyosudur. Özellikle tuz banyosu dünyanın her yerin Tuz banyosu: Çok eski zamanlardan beri doğal yollardan vücudumuzu bakıma almak oldukça yaygın bir sistemdir. Doğal yollardan cilde bakım yapma denilince ilk akla gelen tuz ve süt banyosudur. Özellikle tuz banyosu dünyanın her yerinde oldukça yaygındır. Özellikle Mineral tuzlar vücutta nüfus edilerek hücre fonksiyonlarını besler ve hücrenin görevlerini yerine getirmesini sağlar. Tuz banyosunda vücuttaki ölü deriler atılır ve derideki gözenekler açılarak vücudun nefes almasını sağlar. Tuz banyosu deyince akla bildiğimiz sofra tuzları gelmesin özel olarak Himalaya tuzu kullanmak gerekmektedir. Ayrıca bu tuzu günlük içeceğimiz 2 litre suya bir 1 çay kaşığı ekleyip tüketmemiz sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Bir çok hastalığın ilerlememesi için ve sağlığı muhafaza için kullanılan bu tuz ile yapılan banyo da cildimizi bir çok hastalıktan koruyacaktır. Özellikle kadınların cilt güzelliği ve görünümlerine oldukça önem gösterdikleri herkes tarafından bilinmektedir. Tuz banyosu cildi güzelleştirdiği gibi hayatın ve koşuşturmanın verdiği yorgunluğu da üzerinden atmaya yarar. 

Tuz BanyosuTuz banyosu nasıl yapılır: Tuz banyosu yapmak için küvetin içerisini su ile dolduruyorsunuz. Eğer detoks özellikli bir banyo istiyor iseniz sıcak suyu tercih etmelisiniz. Yok eğer dinlendirici bir banyo istiyorsanız ılık suyu tercih etmelisiniz. Ayrıca kullanacağınız tuzun miktarı bir bardak  olmalıdır. Böylece vücut neminiz azalmamış olur. Tuz banyosu sonrası sizde bir rahatlama ve ve ferahlık olacağından dolayı gece yatmadan önce yapmanızda fayda vardır. Ayrıca pembe Himalaya tuzu kullanarak yapacağınız banyo suyunuzun içerisine bir kaç damla lavanta yağı ekleyerek hem güzel kokusu ile rahatlamış olursunuz hemde gece deliksiz ve rahat bir uyku uyursunuz. Tuz banyosunda bekleme süresi yirmi dakikadır. Bu süre aşıldığı taktirde ciltte beklenmeyen ve istenmeyen bir durum oluşabilir. Bir bardak tuz eklediğiniz su dolu küvetin içerisinde 20 dakika beklerken nefesinizi tutup arada küvetin içerisine başınızı sokup çıkartıktan sonra derin derin nefes almanız da fayda vardır. Bu şekilde zihninizin açılmasını sağlamış olursunuz. Küvetten çıktıktan sonra havlu ile kurulanıp dilediğiniz bir bitkisel vücut losyonunu cildinize sürebilirsiniz. 

Tuz banyosunun faydaları: Tuzlar çok çeşitli mineral ve elementler içerir. Oldukça faydalı bu mineraller sodyum, potasyum, çinko, magnezyum ve kalsiyum dan oluşmaktadır. 
 • Magnezyum; stresi önleyip kişiyi sakinleştirir. Magnezyum ölü deniz tuzu veya Himalaya tuzunda daha çok bulunmaktadır bu nedenle tuz banyosunda bu tuzları kullanmaktayız. 
 • Çinko; Cildi rüzgar ve güneş yanıklarından koruduğu gibi düzenli kullanımda bağışıklılık sistemini kuvvetlendirir. 
 • Kalsiyum; Banyo esnasında ciltteki gözenekleri çar ve cildi yeniler.
 • Potasyum; Cildin ve vücudun su tutma özelliğini azaltır ve bu sayede vücudun nemini dengeler. 
 • Sodyum;Sodyum güçlü bir detokstur. Hücrenin beslenmesini sağlar ölü derileri ve fazlalıkları vücuttan atar. Ayrıca belirli dokulardaki suyu düzenler ve hidrasyonu dengeler.
Ayrıca büyük şehirlerde yaşayan kişiler için günün koşuşturması, yorgunluğu ve egzoz dumanı, hava kirliliği gibi bir çok sorunlar ile boğuşan kişiler için tuz banyosu iyi bir dinlendirici ve rahatlatıcı doğal bir bakımdır. Cildi parlatıp yeniler fakat tuz banyosunun faydalarını gören kişiler bunu hür yün yapmaya kalkışmamalıdır. Gerektiğinden fazla yapıldığı taktirde ciltte beklenmedik olumsuzluklar görülebilir. 
]]>
Tuzda Tavuk https://www.tuzlar.com/tuzda-tavuk.html Wed, 28 Nov 2018 18:01:21 +0000 Tuzda Tavuk, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ait yöresel bir yemektir. Görünüşüyle akıllardan çıkmadığı gibi, lezzetiyle de yiyenlerin tadını damakların da bırakır.  Farklı tatlar arayanlar için de müthiş bir lezzettir. İ Tuzda Tavuk, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ait yöresel bir yemektir. Görünüşüyle akıllardan çıkmadığı gibi, lezzetiyle de yiyenlerin tadını damakların da bırakır.  Farklı tatlar arayanlar için de müthiş bir lezzettir. İlk olarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bilir bir ustanın, oldu olmadı, oldu olmadı denemeleriyle ortaya bu mükemmel  lezzet çıkmıştır. Günümüzde farklı illerimizde de yapılıyor olsa da Hatay lezzeti gibi olmamaktadır. Tuzda Tavuğun özelliği odun fırınlarında pişmesidir. İsminin Tuzda Tavuk olması sizi yanıltmasın her ne kadar tuzda pişse de, çok tuzlu olmuyor, aksine yerken tuz bile ilave ediyorsunuz. Bu müthiş lezzeti evimizde ki fırınlarımızda da pişirimi uzun sayılsa da yapabiliriz. Özellikle kalabalık misafirlerde pratikte sayılabilir aslında, ilk önce tuzda tavuğu fırına atıp, onun pişme süresince de diğer bütün yemek, salata gibi hazırlıklarınızı yapabilirsiniz. İşte size evde yapabileceğiniz Tuzda Tavuk tarifi.

Tuzda TavukTuzda Tavuk Malzemeleri
 • 1 Paket Tüm Tavuk
 • 3 Kilo Kaya Tuzu (Turşuluk İri Tuz)
 • 4 Su Bardağı Su
 • 3 Adet Yumurta Akı
Tuzda Tavuk Yapılışı
İlk adımda, paketli almış olduğumuz tavuğu her ihtimale karşı güzelce tütsüledikten sonra, iyice yıkayıp süzülmesi için bir kenara dik bir şekilde koyalım, tavuğumuz bir kenarda süzülürken içinde pişireceğimiz tuz karışımını hazırlayalım, derince bir kaba tuzu boşaltalım, içine suyu ve 3 adet yumurta akını ilave edip güzelce karıştıralım, öncelikle fırın tepsisinin tabanına bir parmak kadar tuz karışımından koyalım, süzülen tavuğu yüz kısmı aşağıya gelecek şekilde koyalım, tavuğun arka bacaklarını bir ip yardımıyla  bağlayalım, bağlayalım ki tavuk pişerken şişip tuzun çatlamasına neden olmasın, tavuğun sadece üst kısmına bir parça yağlı kağıt koyalım, buda tavuk piştikten sonra tuzdan zarar görmeden ayrılması için, daha sonra tavuğu hiç bir yerden hava almayacak şekilde kalan tuz karışımı ile kaplayalım, sonra önceden 200 derece de ısıttığımız fırının, tavuğun yüksekliğine göre mümkünse orta kısmına yerleştirip iki saat pişmeye bırakalım. Tuzda Tavuğumuz iki saat piştikten sonra fırından çıkartıp, isterseniz tuzunu, tavuk parçalanmasın diye nazikçe  kırıp servis tabağına yada daha orjinal  bir görüntü olsun isterseniz de fırın tepsisinden ayrı bir cam tepsiye alıp misafir sofrasına bu şekilde götürüp servisini masada misafirlerinizin yanında yapabilirsiniz. Afiyet Olsun.
]]>
İngiliz Tuzu https://www.tuzlar.com/ingiliz-tuzu.html Thu, 29 Nov 2018 08:14:29 +0000 İngiliz tuzu, aynı zamanda epsom tuzu olarak bilinir. Gerçekte tuz olmayan bu mineral görünümü tuza benzediği için böyle anılmaktadır. İçeriği magnezyum sülfat olup, alkolde erimez, suda çözülerek şeffaf bir görünüme sah İngiliz tuzu, aynı zamanda epsom tuzu olarak bilinir. Gerçekte tuz olmayan bu mineral görünümü tuza benzediği için böyle anılmaktadır. İçeriği magnezyum sülfat olup, alkolde erimez, suda çözülerek şeffaf bir görünüme sahip olur. Rahatlıkla aktarlarda ve eczanelerde bulunan ürünün faydaları pek çoktur. Doğru şekilde kullanılırsa, yararlarından sağlıklı bir şekilde faydalanabilirsiniz. Halk arasında özellikle kabızlığa karşı kullanılan İngiliz tuzu, ödem gideren, idrar söktüren ve şişliklerde kullanılan bir üründür. Tadı biraz acımsı olduğundan, bazen meyve suyuyla karıştırılıp tüketilebilir. Özellikle sindirimden kaynaklanan şişkinliğin giderilmesinde uzmanlar bunu tavsiye etmektedir.

İngiliz tuzu kullanım alanları

İngiliz tuzunun rahatlatıcı etkisinden faydalanmak için, banyoda küvete ılık suyun içine 1 su bardağı İngiliz tuzu koyabilirsiniz. Bununla alacağınız banyodan sonra kendinizi dinlenmiş hissedeceksiniz.

Vücudunuza batan kıymıkları çıkarmak içinde İngiliz tuzundan faydalanabilirsiniz. Kıymığın battığı yeri ılık suya koyduğunuz İngiliz tuzunun içinde bir süre bekletin. Çok faydasını göreceksiniz.

Ayaklarınızın topuklarında oluşan nasırlar ve sertlikler içinde bu mineralden faydalanabilirsiniz. 1 su bardağı İngiliz tuzunu yarım su bardağı zeytinyağı, 10-15 damla vanilya ya da lavanta yağı ve 1 çay kaşığı kastilya sabunu ile karıştırın. Bunu topuklarınızdaki sorunlu bölgelere sürün. Yaklaşık 20-25 dakika bekleterek, ayaklarınızı suyla durulayın.

Evde yetiştirdiğiniz bitkilerin daha iyi gelişmesi ve hızlı büyümesi için, toprağına yaklaşık 1 yemek kaşığı İngiliz tuzu karıştırabilirsiniz.

Sıva lekeleri içinde, kovanın içine biraz İngiliz tuzu karıştırın. Bunu sıva lekelerine bezle tatbik edin. Lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

İngiliz tuzu doğal bir ağrı kesicidir. Bu etkisinden yararlanmak için; önce dayanabileceğiniz kadar sıcak suyu küvete doldurun. Bunun içine 2 su bardağı İngiliz tuzu ilave ederek, 20-25 dakika kadar içinde dinlenin. Kaslarınızın gevşediğini ve rahatladığını göreceksiniz. Üstelik baş ağrınız varsa, hemen geçtiğini göreceksiniz.

Saçlarınıza hacim kazandırmayı istiyorsanız, bir kasenin içine 1 su bardağı sıcak su koyun. Buna 2 yemek kaşığı İngiliz tuzu, 1 çay kaşığı aloe vera, yarım çay kaşığı eniz tuzu, yarım çay bardağı saç kremi koyun ve hepsini karıştırın. İçine güzel bir koku vermek içinde lavanta yağı, limon yağı gibi hoş aromalar ekleyebilirsiniz. Bu hazırladığınız saç spreyini kullanırsanız, saçlarınız hacim kazanacaktır.

Bitkilerinizdeki sümüklü böcekler için yine İngiliz tuzunu kullanabilirsiniz. Böceklerin olduğu yerlere biraz İngiliz tuzu serpin.

Kaşıntı sorununuz varsa, yarım su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı İngiliz tuzu koyun. Bunu kaşıntı olan bölgeye sürün. Bunu güneş yanıkları içinde kullanabilirsiniz.

İngiliz Tuzuİngiliz tuzunun yan etkileri nelerdir

İngiliz tuzu kabızlığa iyi gelir. Ancak bağırsak temizliği için fazla miktarda kullanımından kaçınılmalıdır. İngiliz tuzu kişilerin yapısına göre farklı etkiler gösterebilir. Eğer fazla miktarda İngiliz tuzu kullanılırsa, vücutta su ve mineral kaybı oluşur. Ayrıca kusma, ateş gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle içilerek günlük kullanım miktarı en fazla 2 gram olmalıdır.
]]>
Epsom Tuzu https://www.tuzlar.com/epsom-tuzu.html Thu, 29 Nov 2018 09:31:32 +0000 Epsom Tuzu, (İngiliz tuzu) doğal yollar ile oluşan magnezyum sülfat bileşimi bir mineraldir. Epsom tuzu İngiltere de doğal kaynaklarda kendiliğinden oluşur. Epsom tuzu teknik açıdan tuz sayılmamaktadır. Epsom tuzu güzellik ve sa Epsom Tuzu, (İngiliz tuzu) doğal yollar ile oluşan magnezyum sülfat bileşimi bir mineraldir. Epsom tuzu İngiltere de doğal kaynaklarda kendiliğinden oluşur. Epsom tuzu teknik açıdan tuz sayılmamaktadır. Epsom tuzu güzellik ve sağlık alanlarında çok önemli bir tutan tuz dur. Epsom tuzu faydalarından yararlanmanın en iyi yolu banyo yapmaktır. Bu tuzun cilt üzerinde emildiği ve olumlu yönde çok fazla faydası olduğu bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. İnsan vücuduna magnezyum sülfatın 325 enzimin düzenlenmesi ve çalışmasını sağlarken içeriğindeki sülfatın besinlerin emilmesini ayrıca vücutta biriken zehirli toksinlerin dışarıya atılması sağladığı bilinmektedir. Epsom tuzunun kas ağrılarında, cilt bakımında, sinir sisteminde, vücutta biriken zehirli toksinleri atmak, stresi yok etmek gibi bir çok problemleri epsom tuzu ile yapılan banyo sonucunda ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Uzmanlar araştırmalar sonucunda haftada en az üç gün epsom tuzu ile banyo yapılmasının kişinin kendisini daha enerjik ve daha iyi hissetmesi bakımından faydalı olacağını söylerler. Epsom tuzu suya konulunca erime özelliği olan ve alkolde erimeyen bir bileşiktir. Şeffaf toz görünümü ile normal tuza benzemektedir. Epsom tuzu acı ve nahoş tatlıdır. 

Epsom TuzuEpsom Tuzu (İngiliz tuzu) Faydaları
Epsom tuzu ile yapılan banyo sonucunda ters osmosis etkisi yaparak vücuttaki metaller ve toksinlerden kurtulmayı sağlamaktadır. Epsom tuzu içerisinde bulunan sülfat sayesinde toksinlerin en büyük kabusu olmaktadır. Yanı toksin avcısı diyebiliriz. Epsom tuzu rahatlatıcı, saçları dolgunlaştırıcı, eklem yerlerindeki oluşan burkulma, şişlik ve morlukları rahatlatma ve bu tür şikayetleri azaltma gibi faydaları bulunmaktadır. Epsom tuzu içerisinde insan sinir sistemini sakinleştirici etkisi bulunan magnezyum sülfat tuzları bulunmaktadır. Bu tuz içerisinde buluna magnezyum sülfat deri yolu ile vücuda girerek sinir sistemini sakinleştirir ve kasları gevşeterek yumuşama sağlar. Ayrıca epsom tuzu müshile doğal çözüm olan müshil kesici özelliği bulunan bir madde ve bunun yanı sıra safra taşı, böbrek taşı düşürücü ve idrar söktürücü, adet sancıların azaltır, atım, migren ağrıları, insülini daha etkili hale getirerek diyabet riskini azaltır, hazımsızlığa ve vücutta oluşan ödemlerin atılmasına iyi gelen özelliği de bulunan doğal bir madde olarak ta aktarlarda bulunmaktadır. İçeriği de olan magnezyum sülfat faydalarından biriside mikrop öldürücü antibakteriyel etkisi olmasıdır. Epsom tuzunun suda eritilerek içilmesi sonucunda bağırsaklarda laksatif etki yaparak kabızlığı önleyici ve bağırsak düzenleyici etkisi olduğu ayrıca safra ve karaciğerleri temizlediği bilinmektedir. Epsom tuzu su ile karıştırılıp macun kıvamında yapılarak ağrıyan kaslara uygulanması sonucu iyi geldiği bilinmektedir. 

Epsom Tuzu (İngiliz tuzu) Kullanıldığı Yerler
 • Ayak banyosunda 
 • Eklem burkulmalarında
 • Çürükler ve morluklar da
 • Yüz ve cilt temizliğinde
 • Cilt maskesi yapımında
 • Vücuda batan kıymıkların çıkarılmasında
 • Saçlarda bulunan yağ arındırmada
 • Saçların dolgunlaştırılmasında
 • Saç spreyinin temizlenmesinde
]]>
İyotlu Tuz https://www.tuzlar.com/iyotlu-tuz.html Fri, 30 Nov 2018 03:56:11 +0000 İyotlu tuz, vücudumuzdaki tiroid bezinden hormon salgılanması için çok kıymetli bir mineraldir. Beyin ve sinir sistemimizin çalışması için ve vücudumuzun gelişimi için iyot çok gereklidir. Ülkemizin büyük bir bölümünde su İyotlu tuz, vücudumuzdaki tiroid bezinden hormon salgılanması için çok kıymetli bir mineraldir. Beyin ve sinir sistemimizin çalışması için ve vücudumuzun gelişimi için iyot çok gereklidir. Ülkemizin büyük bir bölümünde sularda bulunan iyotlar yetersiz gelmektedir. İyot alımı az olursa birçok hastalık ortaya çıkabilir. Günlük alınması gereken iyot miktarı, yetişkinlerde 100-300 mikrogramdır. Buda günde ortalama 10 gr İyotlu tuz kullanmaya eşdeğerdir. 

İyot alımını çoğaltmak için tuzu çok fazla kullanmak yerine, evde sadece iyotlu tuz kullanmak yeterli olmaktadır. Yemekler pişerken tuz atılırsa, tuzun içindeki iyot miktarı azalır. Bu yüzden pişirme işlemi bittikten sonra tuz atmak daha faydalıdır. İyotlu tuzların iyot miktarının kaybolmaması için saklanma koşulları da önemlidir. Işık geçirmeyen kapalı kaplarda ve kuru serin ortamlarda muhafaza edilmelidir. 

İyot yetersizliğinin sebep olduğu hastalıkları tedavi etmek oldukça pahalı ve zordur. Fakat iyotlu tuz kullanarak buna sebebiyet vermemek bizim elimizde. Ayrıca iyotlu tuz hem çok sağlıklı hem de çok ucuzdur. 

İyotlu Tuzİyotlu Tuzun Faydaları
 • Tansiyonu düşük hastalara tuzlu yiyecek ve içecekler iyi gelir. 
 • Vücudumuza içecek ve yiyeceklere aldığımız iyot, yaşamımızın önemli bir gereksinimidir. 
 • Gebelikte iyot eksikliği olursa, anne karnındaki bebeğin beden ve zihin gelişimi olumsuz etkilenir. 
 • İyot eksikliği hamilelikte,  erken doğuma, düşük yapılmasına, özürlü bebek doğumuna, cüce bebek doğumuna ve zeka geriliğine sebep olur. 
 • Guatr hastalığı iyotla yenilebilir. 
 • Yetişkin insanlarda iyot eksikliği, zihinsel ve bedensel dengesizliklere yol açabilir. 
 • Çocukların yetişme dönemlerinde iyot eksikliği olursa, yine zihinsel ve bedensel eksiklikler ortaya çıkabilmektedir. 
 • Sofrada kullanılan İyotlu tuz, idrar oluşumunu sağlar ve bu sayede metabolizma içindeki zararlı maddeler bu yolla dışarı atılır. 
 • Bu tuzların antiseptik yani mikrop öldürücü özelliği de bulunmaktadır. 
 • Vücuttaki elektrolit dengesini sağlamaktadır. 
 • Çok fazla güneşte kalan kişilerde oluşan kas kramplarının tedavisinde kullanılır. 
Aşırı Tuzun Zararları
 • İyotlu bile olsa, tuzu çok fazla kullanmak vücudumuza zarar vermektedir. 
 • Böbrekleriniz sağlıklı bir şekilde çalışmıyorsa,  vücuda alınan fazla sodyum rahatlıkla atılamaz. Bu sodyum birikirse vücudun çeşitli yerlerinde ödem denilen şişlikler oluşur. 
 • Damarlarda dolaşan sıvı miktarı artar. 
 • Kan basıncı yükselir ve hipertansiyon ortaya çıkar. 
 • Kalp ve böbrek hastalıkları oluşur.
 • Felç olma riski artar. 
Iyotlu tuzları bile gerektiği kadar ve dengeli bir şekilde vücudumuza almalıyız. İyot eksikliği hastalıklara neden olduğu gibi, vücuda aşırı yüklenen sodyumda birçok hastalığa sebebiyet verir. Bu denge mutlaka sağlanmalıdır. 
]]>
Yemek Tuzu https://www.tuzlar.com/yemek-tuzu.html Fri, 30 Nov 2018 16:31:59 +0000 Yemek Tuzu, Kimyada yemek tuzlu yani sodyum klorür, NaCl simgesi ile gösterilir ve beyaz kristali bir bileşiktir. Bütün canlıların besin kaynaklarından biri olan yemek tuzu, ticari açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. B Yemek Tuzu, Kimyada yemek tuzlu yani sodyum klorür, NaCl simgesi ile gösterilir ve beyaz kristali bir bileşiktir. Bütün canlıların besin kaynaklarından biri olan yemek tuzu, ticari açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Bütün dünyada bulunan yemek tuzu, geçmiş yıllarda da oldukça önemli bir ihtiyaç ve ticaret maddesi olarak kabul görmüştür.

En önemli sodyum klorür kaynağı, deniz suyu olarak bilinir. Deniz suyunun yaklaşık % 3 ünü sodyum klorür oluşturur. Yemek tuzu, tarih öncesi devirlerde besinleri uzun zaman boyunca saklamak için koruyucu madde olarak kullanılırdı. Tarih öncesi zamanlarda et ve balık gibi besinler tuzların içerisinde kurutulur, saklanır ve bu şekilde bozulmaları önlenmiş olurdu.

Yemek tuzunun tarihçesi, insanlık tarihinde oldukça büyük bir öneme sahip olan yemek tuzunun üretilmesi tarih öncesindeki birçok uygarlığa dayanır. Babiller ve Sümerliler yemek tuzunu bazı besin maddelerinin korumak amacıyla kullanırlardı. Yapılan çoğu araştırmadan Mısırlıların Nil deltası'nda deniz tuzunu buharlaştırıp tuz ürettikleri bilinmektedir. Tarihte beyaz altın olarak adlandırılan tuz ortaçağ ve daha sonraki dönemlerde oldukça değer kazanmıştır. Bunun sebebi tuzun elde edilme şeklinden ziyade, nakliye edilmesi ve ticaretinden kaynaklanır. Tuz ile ilgili Anadolu'da bulunan ilk yazılı kaynaklar Hititlerin dönemine kadar gider. Çin'de tuz üretilmesine ait en eski olan yazılı kaynak ise milattan önce 800'e aittir ve Çin'de milattan önce 17. yüzyılda tuz vergisinden bahsedilen kaynaklar yer almaktadır.

Yemek TuzuYemek tuzunun elde edilişi, birçok mineral çıkartma yöntemleri teknikleri arasında en basit ve en kolay olan tuz üretiminin en yaygın olan şekli, tuzla adı verilen göletlerden sağlanır. Bu yöntemler ile elde edilmiş olan tuzlarda ticaret açısından öngörülmeyen safsızlıklar olabilir. Bu yöntem ile elde edilmiş olan yeni tuzların içerisinde bir takım mikroorganizmalarda yer alabilir. Bu mikroorganizmalar konservecilikte bir takım yiyeceklerin bozulmasına neden olabilmektedir. 

Yemek tuzu kaya tuzundan elde edilir. Yemeklik tuzun önemli bir kaynağı olan kaya tuzu safsızlığından dolayı saydam, yarı saydam ve sarı, turuncu kahverengi, beyaz ve pembe olabilir. Kaya tuzu az yabancı madde bulunduran ve safsız durumda olan yataklarda yer altına galeriler açılıp parçalar şeklinde çıkarılır. Bu yöntem çözelti madenciliği olarak adlandırılır ve bu yöntemde safsızlık oranının fazla olmasında, açılan kuyularda sıcak su gönderilir ve sıcak suda çözünen tuzlar bu şekilde dışarı çıkarılır. Bu şekilde dışarı çıkarılan tuzların kristallendirilmesi için vakum ve tava yöntemi kullanılmaktadır.

Tava  yöntemi,  tahta kaplar içerisinde dinlendirilen tuzlu suda bulunan magnezyum sülfata çöktürmek amacıyla az bir oranda kireç ilave edilir ve daha sonra alanı 80-100 metrekare olan tava denilen buharlaşma kabına gönderildikten sonra ocağın sıcak gazı ile ısıtılır. Bu yöntemden önce magnezyum sülfat çökertilip alınır. Sonra ise çöken tuz alınmaktadır. Buradan alınan tuz tabak üzerinde bulunan tahta davlumbaza verildikten sonra suyu yeniden tava içine akarken tuz kurur. Bu tavanın içerisine koyulan kaba tuz, yaklaşık 75 ℃'de 1200 kilogram, orta tuz 80 ℃'de 3000 kilo, ince tuz, 95 ℃'de 700 kilo elde edilmektedir.

Vakum yöntemi, oldukça eski ve az verim elde edilen bu yöntem, bu duruma karşılık ülkemizde hala kullanılır. Bu yöntem ile elde edilmiş olan ham tuz, ilk olarak öğütüldükten sonra yıkanma kazanlarına atılır ve 2-3 bomeli su ile yıkanır. Bu teknik yapılırken yaklaşık olarak %25 oranında fire verilebilir. Daha sonra yıkanan tuz vakum kazanlarının içine atılır ve burada vakum tüpleri sayesinde alınan tuz santrifüj ünitesine ulaştırılır ve bu ünitede yaklaşık olarak 15 dakika santrifüjleme işleminden geçirilerek ve nemin % 99 kadarı atılır. Ardından nemi]]> Tuz Ruhu Formülü https://www.tuzlar.com/tuz-ruhu-formulu.html Sat, 01 Dec 2018 01:16:11 +0000 Tuz Ruhu Formülü, Kimyasal formülü HCI olan hidroklorik bir asittir. 9. yüzyılda Arap simyacı Cabir bin Hayyan tarafından keşfedilmiş. Bu kimyasal hidrojen ve klor elementlerinden oluşur. Su içerisinde çözümü oldu Tuz Ruhu Formülü, Kimyasal formülü HCI olan hidroklorik bir asittir. 9. yüzyılda Arap simyacı Cabir bin Hayyan tarafından keşfedilmiş. Bu kimyasal hidrojen ve klor elementlerinden oluşur. Su içerisinde çözümü oldukça yüksektir. Tarihte yeni kolaylıkların keşfinde ve hemen hemen tüm alanlarda hidroklorik asit kullanılmıştır. Asitlik kuvveti sayesinde Oda sıcaklığında ve normal bir basınçta gaz halinde iken metallerle birlikte birçok tepkime de kullanılmıştır. En fazla yüzde 38'lik bir derişim oluşurken pH dengesinin sağlanması için kullanılır. Tuzruhu hem çok keskin kokuludur. Hem de yakıcı bir kimyasal bileşimdir. Üstelik mermerin bile yüzeyini eritebilecek kadar güçlü bir asittir. Bu asidin en büyük özelliği zehirli bir madde olmasıdır. Bu yüzden insan dokuları başta olmak üzere yüzeye ciddi tahribatlar verir. Hidrojen klorürü normal şartlarda eksi 27.32 derecede erir ve 110 derecede ise kaynar. Hidroklorik asidi elde edebilmek için öncelikle hidrojen klorür gazının oluşturulması gereklidir. Özellikle tüketilen yiyeceklerdeki bakteri oranını düşürmesi için oldukça etki sağlar. Düşük pH değeri, pepsinozin denilen sindirim enzimini harekete geçirmek için kullanılır. Bazen  düşük pH değerine maruz kalan besinler için on iki parmak bağırsağına geldiğinde ortamdaki altılık pH değeri ile eski haline döner.

Tuz Ruhu FormülüTuz Ruhu Kimyasal Özellikleri

Hidroklorik asit 1400 yıllarında elde edilmiştir. Hidrojen klorü tersine olduğu durumlarda aşındırıcı ve çürütücü olurlar. Hidroklorik asit özelliği içerisinde çinko, demir, magnezyum veya alüminyum gibi metale etki eder. Bakır, bu asitle birlikte havanın oksijeniyle tepkimeye yol açar. Ancak hidrojen açığa çıkmaz. Altın ve platin olarak hidroklorik asitle tepkimeye girmezler. Tüm metallere etki eden hidroklorik asit ve nitrik asit karışımı olarak çözünürler. Metal oksitler ise, genelde hidroklorik asitte çözünmeye girer. Hidroklorik asidin pas giderici rolü ile bu olaya dayanır. Karbonatlar ise hidroklorik asitle kuvvetli bir tepkimeye girdiği zaman karbondioksit açığa çıkar. Diğer tuzlar hidroklorit asitle tepkimeye girerler. Volkanik alanlarda da bulunur. Asit, beyaz renkte gümüş klorür çökeleği verir. Çökelek ışık aldığı zaman morarmaya başlar. Bu tepkimeler sonucunda kimyasal çözümleme ile maddelerin tanınması için kullanılır.

Tuz Ruhu Formülü

Hidrojen klorür, sodyum klorür tuzuna sülfat asidi etki ettirmek için elde edilir; 2NaCI+H 2 SO 4 Na 2 SO+2HCI

Kükürtdioksit oksijen karışımlarının sodyum klorüre etki ederek elde edilir; SO 2 +1/20 2+H 2 O+NaCI-Na 2 SO 4+HCI

Kullanım Alanları

Kimya; Bu sektörde organik bileşiklerinde bulunan inorganik maddeleri sanayi dalları arasında kullanılmaktadır.

Petrol; Bu petrol kayaların içerisine enjekte edilerek, petrolün varlığı konusu ve kalitesi gibi konusunda elde edilir.

İlaç; İlaçların hazır hale gelmesinde, etken maddesi tuz haline getirilir. Tuz halinde getirilip, kapsül veya tablettir.

]]>
Tuzun Zararları https://www.tuzlar.com/tuzun-zararlari.html Sun, 02 Dec 2018 00:03:32 +0000 Tuzun zararları, tuz %60'ı klor, %40'ı ise sodyumdan oluşan NaCI olarak bildiğimiz kristal yapılı bileşiktir. Besin maddelerimizin içerisinde bulunan tuz, vücudumuzun sıvı dengesinin sağlanması ve kan basıncının düzenlenmesi Tuzun zararları, tuz %60'ı klor, %40'ı ise sodyumdan oluşan NaCI olarak bildiğimiz kristal yapılı bileşiktir. Besin maddelerimizin içerisinde bulunan tuz, vücudumuzun sıvı dengesinin sağlanması ve kan basıncının düzenlenmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Ancak fazla tüketildiğinde birçok hastalığa zemin hazırlar. Tuzun içerisinde hiçbir vitamin ve besin değeri yoktur. Bedenimiz onu hazmedemez ve kullanamaz. Aslında tuzun, gıdaları uzun süre koruma özelliği keşfedilene kadar ülkemizde bu kadar çok tüketilmiyordu. Gereğinden fazla tuzun vücuda verdiği zararlar sayılamayacak kadar çoktur...

Aşırı tuz tüketimi, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarına yol açar. Yüksek tansiyon rahatsızlığında tuzun önemli ölçüde etkisi vardır. Fazla tuz kan basıncını yükseltir ve zamanla ekstra baskı damarlarının elastikliğini azaltıp çöküntüler oluşmasına neden olur. Bu da damar tıkanıklığına ve sertleşmesine yol açar. Özellikle ilerleyen yaşlarda kalp krizi ve ani felç gibi durumlar oluşturabilir.

Aşırı tuz tüketimi, vücuda yararlı olan kalsiyumun yok olmasına sebep olarak kemik erimesine(osteoporoz) ve diğer iskelet defonmasyonlarına yol açar. Bazı insanlarda böbreğin tuz atma kapasitesi sınırlı olduğundan fazla miktarda tuz hipertansiyon oluşumuna neden olur. Yine fazla alınan bu tuz sebebi ile de hipertansiyon tedavisi zorlaşabilir.

Tuzun ZararlarıAşırı tuz tüketimi, mide ülseri ve kanserine kapı aralar. Astım rahatsızlığını tetikler. Uzun vadede üst sindirim sistemine zarar verir.

Aşırı tuz tüketimi, gebelikte bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Hipertansiyon ve bacaklarda şişkinlik oluşturabilir. Tansiyon yükseldiği için gebelik zehirlenmesi denilen peeklamsiye neden olur. Bu da annenin hayatını ve bebeğin gelişimini riske atabilir.

Aşırı tuz tüketimi, horman dengesinin bozulmasına neden olur. Baş dönmesi,kas kramplarına, algılama bozukluğu ve depresif belirtilere yol açabilir.

Aşırı tuz tüketimi, vücutta su tutulmasına yol açar. 1 gram tuz 250 gram su biriktirir vücudumuzda. Şişkinlik hissi verir. Aynı zamanda iştah açıcı özelliği de vardır. Bu yüzden, diyet yaparken tuz kullanımında daha dikkatli olmak gerekir. Gün içinde tükettiğimiz bir ekmekte dahi, vücudumuzun günlük ihtiyacı olan tuz bulunmaktadır. Bunu düşünerek, yediğimiz diğer besinlerin içerisine mümkün olduğunca az tuz eklemek zararlarından korunmamıza yardımcı olur.
]]>
Tuzlar Kimya https://www.tuzlar.com/tuzlar-kimya.html Tue, 07 May 2019 01:02:07 +0000 Tuzlar tanım olarak, asit ve baz arasında oluşan kimyasal tepkime sonucu çıkan kristal yapılı kokusuz bir bir yan üründür. Tuz kelimesi genel bir isimdir ve tuz denilince ilk akla gelense, kimyada sodyum klorür olarak bilinen v  tanım olarak, asit ve baz arasında oluşan kimyasal tepkime sonucu çıkan kristal yapılı kokusuz bir bir yan üründür. Tuz kelimesi genel bir isimdir ve tuz denilince ilk akla gelense, kimyada sodyum klorür olarak bilinen ve yemeklerde kullandığımız sofra tuzudur. Birbirinden kimyasal olarak farklı yapıda oldukça çok tuz çeşidi vardır ve her birinin de farklı kullanım alanları vardır. 

Tuzlar ve tuz çeşitleri 
 • Sodyum klorür, kimyasal formülü NaCl 
 • Sodyum sülfat, kimyasal formülü Na2SO4 
 • Sodyum Karbonat, kimyasal formülü Na2CO3
 • Sodyum bikarbonat, kimyasal formülü NaHCO3 
 • Potasyum nitrat, kimyasal formülü KNO3 
 • Kalsiyum sülfat, kimyasal formülü CaSO4 
 • Kalsiyum karbonat, kimyasal formülü CaCO3
 • Amonyum klorür, kimyasal formülü NH4Cl 
 • Amonyum nitrat, kimyasal formülü NH4NO3
 • Alüminyum sülfat, kimyasal formülü Al2(SO4)3
 • Amonyum fosfat, kimyasal formülü (NH4)H2PO4 ve (NH4)2HPO4
 • Şap, kimyasal formülü Me+Me3+(SO4)2-12H2O (Genel Formül) 
Kimyada herhangi bir asitle etkileşime girip, o asidin asidik özelliğini ortadan kaldıran ve nötürleştiren, bu tepkimenin sonunda tuz ve su oluşumu sağlayan maddeye baz denilir. Bazlar genel yapı olarak, metal oksitleri veya hidroksitlerden oluşur. Tuz oluşumu esnasında bazda bulunan metal, asitteki hidrojenin yerini alır. Tuzlar oluştukları aside göre değerlendirilerek isimlendirilir. Hidroklorik asidin nötürleşmesi sonucunda ortaya çıkan tuzlar klorürlerı, nitrik asidin nötürleşmesinden oluşan tuzlar nitratlar, sülfürük asidin nötürleşmesinden orta çıkan tuzlar sülfatlar, karbonik asidin nütürleşmesinden ortaya çıkan tuzlar karbonatlar olarak adlandırılır. 

Tuzların önemli bir kısmı artı veya eksi yüklü atomlardan yahut iyon adı verilen atom gruplarından oluşur. Artı yüklü katyon adı verilen iyonlar metalden, eksi yüklü anyon adı verilen iyonlar asitten alınır. Tuz iyonları belirli bir yapı içerisinde birleşerek kristalleri oluşturur, bu kristal yapıların oluşumları, oluştukları maddelere göre değişimler gösterir, örnek verecek olursak sodyum klorürü meydana getiren kristaller her zaman küp şeklinde oluşur. Tuzların önemli bir kısmı suda eriyerek çözelti oluştururken, bir çok tuzda suda erimez, iki çözelti tepkimesi sonunda oluşan bir tür tuz dibe çökerek katı madde olarak çökelti oluştururlar. Tuzlar artı ve eksi iyonlardan oluştukları için suda eriyikleri elektriği iletirler, buna iletkenliğe elektrolit denilmektedir. Bir çok kaya yapılarında tuz bulunur, Bu kayalardan örneğin büyük ölçüde kalsiyum tuzundan oluşan kireç taşı bu tuzlara örnektir. Tuzların büyük bir kısmı da doğada eriyik çözelti halinde bulunur en büyük tuz çözelti kaynaklarından birisi ise denizlerdir. 

Tuzlar gerek insan gerek doğa yaşamında önemli bir yeri vardır. Tuzlar olmasaydı bazı bitkiler ve hayvanlarda olmazdı ve tuzlar kullanım alanı itibarı ile gerek evlerimizin sofralarında gerek sanayide ve gerekse tıpta çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.
]]>
Soda Limon Tuz https://www.tuzlar.com/soda-limon-tuz.html Sun, 02 Dec 2018 22:19:24 +0000 Soda limon tuz. Son yıllarda adından fazlasıyla söz ettiren bu üçlü hem üçü bir arada hemde ayrı ayrı sürekli tükettiğimiz gıdalardandır. Soda limon tuz üçlüsü yaz aylarında iyi bir ferahlatıcıdır aynı zamanda zayıfl Soda limon tuz. Son yıllarda adından fazlasıyla söz ettiren bu üçlü hem üçü bir arada hemde ayrı ayrı sürekli tükettiğimiz gıdalardandır. Soda limon tuz üçlüsü yaz aylarında iyi bir ferahlatıcıdır aynı zamanda zayıflamak içinde bir çoğumuzun sıkça tükettiği bir içecektir. Ancak aşırısına dikkat etmekte fayda vardır. Sodanın içerisine eklenen limon ve tuz aşırıya kaçıldığında mide de beklenmedik olumsuzluklar yaşanabilir. Ayrıca soda limon tuz üçlüsünü akşamdan kalma dediğimiz kişiler yani alkol alıp sarhoş olan aşırı mide bulantısı çeken kişiler içinde iyi bir alternatiftir. Alkolü fazla kaçıranlar bu üçlüyü karıştırıp içtiklerinde ani bir kusma ile midelerini boşaltıp ayıklar. Ayrıca alkol zehirlenmelerine de birebir faydalıdır. 

Soda limon tuz nelere faydalıdır. Sodanın içerdiği mineraller herkes tarafından binmektedir. Ayrıca soda gibi maden suları bir çok Avrupa ülkelerinde sofra suyu olarak kullanılmaktadır. Sağlığa faydası saymakla bitmeyen sodanın içerisine limon ve soda eklendiğinde ve gün içerisinde aşırıya kaçmadan tüketildiğinde insan sağlığına birçok faydaları bulunmaktadır. Soda limon tuz böbreklerdeki ve idrar yollarındaki iltihabı ve taş oluşumunu önler ve olanı da sökmekte yardımcı olur. safra kesesi tembelliğinde faydalıdır. Mide mukozası iltihabını temizler ve pankreas fonksiyonlarını destekler. ayrıca sindirimi kolaylaştırır bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca bir bardak sodanın içerisine bir kaç damla limon ve az miktarda tuz eklendiğinde magnezyum içeriği nedeniyle kalp krizi riskini azaltmaktadır. Mineral içeriği sayesinde vücudun gerek duyduğu minerallerin karşılanmasında yararlıdır. Kalsiyum gereksinimini karşılayarak kemik yapısının oluşumuna ve korunmasına yardımcı olur. Özellikle yaz aylarında terlemeyle oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında yardımcıdır. Ayriyeten cildin gerek duyduğu su ve mineral ihtiyacını karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlanmasında yardımcı olur. Abartılmadan tüketilen soda limon tuz üçlüsü ciltteki ölü derileri temizler ve yeniler. Gün içerisinde hayatın telaşı ve koşuşturması ile yorgun düşen kişiler soda limon maden suyu karışımını içtiği taktirde yorgunluklarını atar ve zihinlerini açar. Ayrıca bu üçlü bir çok kişi tarafından zayıflamak için kullanılmaktadır. 

Soda Limon TuzSoda limon tuz zararları. Her şeyde olduğu gibi bu üçlünün de fazlasında zarar vardır. Hepimizin bildiği gibi tuzun fazlası zararlıdır. İnsan vücudunda ihtiyaç duyduğundan fazla tuz tansiyona yol açacaktır. Bu nedenle bir bardak sodanın içerisine çeyrek limon ve çay kaşığının ucu ile tuz atmakta fayda vardır. Bundan fazlası mide ye zararlıdır. Özellikle ayakta içilen soda limon maden suyu içerisine birde fazla eklenmiş ise midenin delinmesine neden olabilir. Ayrıca zayıflama sevdası ile bir çok kişi gün içerisinde bir bardaktan fazla tüketmektedirler. Gende  bardaktan fazla tüketildiğinde ciltte kuruluklar oluşacaktır. Ayrıca mide de yanma ve bulantı görülecektir. Migren ve vertigo hastalarında da baş dönmesi ve baş ağrısına yol açtığı söylenmektedir.

]]>
Tuz https://www.tuzlar.com/tuz.html Mon, 03 Dec 2018 21:24:37 +0000 Tuz, beyaz bir renge sahip olan, sodyum klorür ismi ile bilinen ve kristal bir yapıya sahip olan bileşkenin adıdır. İnsan ve onun dışında ki tüm canlıların besin kaynaklarının başından bulunmaktadır. Canlılar için beslenmele Tuz, beyaz bir renge sahip olan, sodyum klorür ismi ile bilinen ve kristal bir yapıya sahip olan bileşkenin adıdır. İnsan ve onun dışında ki tüm canlıların besin kaynaklarının başından bulunmaktadır. Canlılar için beslenmeleri konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan tuz ayrıca ticari amaç içinde oldukça önemli bir gıda türüdür. İnsan vücudunun yaşamsal fonksiyonlarının devam ettirebilmesi için tuzun çok önemli bir yeri vardır. Bunun  sebebi ise tuzun içinde bulunan sodyum ve klorür insan vücudu için çok önemli olan bileşkedir. İnsan vücudunda bu tür eksiklikleri gideren en önemli yapı maddesi ise tuzdur. Bu sebepten insanlar bu besin kaynağını belli miktarda tüketmelerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ticari amaç ile de tuz bu sektör için oldukça önemli bir yere sahiptir. Mesela gıda, tekstil, deri, kimya sektörü ve bunun yanı sıra hayvancılık sektörü içinde kullanılmaktadır. Tuzun ekşi ve keskin bir tadı bulunmaktadır ve bu sebepten yemeklerde olmazsa olmaz bir konuma sahip olmaktadır. Ayrıca tuzun belli bir kokusu yoktur hatta her hangi bir kokuya sahip de değildir. Bir insanın her gün belli bir miktar tuz alması gerekir. Bunun sebebi ise özellikle yaz aylarında insanlarda oluşan terleme tuz kaybına ve bununla beraber su kaybı da ortaya çıkar. Bununla birlikte baş dönmesi, tansiyon düşmesi ve bitkinlik gibi birçok sorunu ortaya çıkarabilir. Bu sebepten dolayı insanlar günlük belli bir miktar tuzu gerek yemeklerin de gerekse salatalarında veya başka besinler içinde tüketerek bu eksikliği bu şekilde ortadan çıkarabilir. Bir insan vücudunun ortalama günlük tuz ihtiyacı on beş gram olmaktadır ve bu durum göz önünde bulundurulup ona göre tüketmelidirler. Tuz her ne kadar sağlık için önemli bir yere sahip olsa da çok fazla tüketilmesinin de birçok sorunu ortaya çıkaracağı unutulmamalıdır. Tuzun elde edilmesi üç yöntem şeklinde olmaktadır. Bu üç yöntemi beraber inceleyelim;
 • TuzDeniz tuzu; dünya üzerinde çok fazla bulunan denizlerin su dışından içinde bulundurduğu diğer önemli madde ise tuzdur. Deniz suyunda çok fazla sodyum ve klorür bulunur. Bu sebepten yapay bir göl oluşturularak bu deniz suyunun bir kısmı bu göl içine aktarılır ve belli bir zaman içinde buharlaştırılarak tuz haline getirilir. Bunun yanı sıra deniz sularında çok fazla mineral bulunmaktadır ve bu mineraller de sağlık için çok önemlidir. Ancak deniz suyu çevre kirliliği yüzünden çok fazla metaller ve kirli maddeler içermektedir. Bu sebepten deniz suyu direk olarak değilde rafine edilerek kullanılır.
 • Kaya tuzu; denizlerde ki suyun kuruması sonucunda ortaya kristal şekilde tuzlar kalır ve bu tuzlar kaya tuzu olarak adlandırılır. Denizde ki su kuruyunca geriye kalan kristal parçalar güneşin ışıkları ve ışınları altında kalarak tuz haline gelir ve yüksek bir basınç sonucunda ortaya çıkar. Bu basınç sonucunda topak haline gelen tuz kristali bazı işlemler sonucundan geçerek kullanıma hazır hale gelir. Asında kaya tuzu diğer tuzlara göre daha faydalı ve daha uzun ve doğal işlemlerden geçtiği için daha sağlıklıdır. Ancak her yerde bu tuzun bulunması biraz zordur sadece belli yerler de yani deniz suyunun kuruduğu yerlerde ortaya çıkar.
 • Rafine tuzu; sofra adı da verilen bu tuz çeşidi deniz tuzu ve kaya tuzunun rafine edilmiş yani işlem görmüş halidir. Rafine tuzu kaya tuzu yada deniz tuzunun içinde ki sodyum dışından tüm elementlerin alınması ile yapılır. Bu sebepten de insan sağlığı için rafine tuzunun zararlı olmasının nedeni budur. Bu tuz çeşidinin bir miktar bile kullanılması sonucunda vücudun su ihtiyacı kaybolur ve buda sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Mesela yüksek tansiyonun fazla tuz ile artmasının sebebi bu tuz çeşidinin ortaya çıkması ile vücutta ki oranların dengesini bozar ve tansiyon sorunu ortaya çıkar.
Görüldüğü üzere tuzun çeşitleri ortaya çıkış yerlerine göre değişkenlik göstermektedir. Tuz insan sağlığı için her ne kadar faydalı olsa da rafine edilmiş tuzun fazla tüketilmesi]]> Kaya Tuzunun Faydaları https://www.tuzlar.com/kaya-tuzunun-faydalari.html Tue, 04 Dec 2018 06:22:30 +0000 Kaya Tuzunun Faydaları, kaya tuzu yer altından katı olarak elde edilir. Toprağın içinden çıkarıldıktan sonra yıkma işlemi uygulanır. Yıkama işleminden sonra sofralara ulaşır. Egzoz, atık su ve sanayi kirliliğine maru Kaya Tuzunun Faydaları, kaya tuzu yer altından katı olarak elde edilir. Toprağın içinden çıkarıldıktan sonra yıkma işlemi uygulanır. Yıkama işleminden sonra sofralara ulaşır. Egzoz, atık su ve sanayi kirliliğine maruz kalmadığı için en temiz tuz kaynağı olarak bilinir. Oldukça geniş bir tüketim ağına sahiptir. Türkiye'de yaygın olarak Tuzköy Hacıbektaş Havzasının dışında, Çankırı, Yozgat, Kırşehir, Kars ve Iğdır'da üretimi yapılır.  Gıda alanında yemeklerde ve ekmek yapımında sıklıkla kullanılır. Yemekleri uzun süre saklama özelliği sağladığı için tavuk, balık, kırmızı et gibi et ürünlerinde sıklıkla tercih edilir. Tarım alanında ağaç bakımı için ve hayvan yemi olarak, tıp alanında kompres ve enjeksiyon işlemlerinde kullanılır. Ayrıca kozmetik alanının ve sanayinin pek çok dalının en önemli ham maddelerinden biridir. 

Bu tuz kaya tuzu dahi olsa gıda sektöründe kullanımına çok dikkat etmek gerekiyor. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu tuzun büyük kısmı besinler yolu ile vücuda alınmaktadır. Kaya tuzunun bileşimindeki 84 farklı element insan vücudunun gereksinim duyduğu tüm mineralleri takviye etmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır. Tuzun insan vücuduna etkisi en fazla gıda sektöründe görülür. Her çeşit tuzun fazlası zararlıdır. Bu tuz kaya tuzu dahi olsa gıda sektöründe kullanımına çok dikkat etmek gerekiyor. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu tuzun büyük kısmı besinler yolu ile alındığı fazlasına gereksinim duyulmamalıdır. Uzmanlara göre rafine edilmiş tuz vücutta ödem oluşmasına neden olurken kaya tuzunun ise ödem engelleyici özelliklere sahip olduğu söyleniyor. 

Kaya tuzunun harici kullanımı son yıllarda epeyce yaygındır. Havadaki artı iyonları nötr hale getirerek astım, bronşit, alerji, polen alerjisi gibi birçok üst solunum yolu rahatsızlığına iyi gelmektedir. Kaya tuzunun direkt kullanımının yanı sıra sıcak suyun içine atılmış kaya tuzunun solunması da bu rahatsızlar için faydalıdır. Kaya tuzu lambaları da negatif serbest iyonları salmaya yardımcıdır. Vücuttaki oksijen akışının hızlanması için kaya tuzunu lambalarından faydalanır. Oksijen akışının vücut dengesinde çok büyük bir önemi vardır. Sağlıklı bir oksijen akışı ruh halini geliştirerek stresle baş etmeyi sağlar.Kaya Tuzunun Faydaları 

Cilt sağlığına da oldukça faydası bulunur. Aknelerin ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı olan kaya tuzu cilde pürüzsüz ve parlak görünüm sağlar. Cilt yüzeyinin haricinde deri altında oluşan ağrılar kronik yorgunluklara sebep olur. Bunun için 20 boyunca içine kaya tuzu atılmış su ile ovulduğunda etkilidir. Bu yöntem ayrıca bedene zindelik ve rahatlık verir. Kaya tuzunun sindirim sistemine de faydaları çok etkilidir. Sindirim sistemini geliştirmesiyle iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bağırsak fonksiyonlarının gelişmesini katı sağlar.
]]>
Deniz Tuzu https://www.tuzlar.com/deniz-tuzu.html Wed, 05 Dec 2018 01:20:48 +0000 Deniz Tuzu, deniz suyundan elde edilmiş çok özel bir tuzdur, çok özel tesislerde üretilir. Denizden alınan deniz suyu, özel üretim tesislerinde bulunan büyük havuzlara doldurulur, güneşin yardımıyla suyun buharlaşması bekleni Deniz Tuzu, deniz suyundan elde edilmiş çok özel bir tuzdur, çok özel tesislerde üretilir. Denizden alınan deniz suyu, özel üretim tesislerinde bulunan büyük havuzlara doldurulur, güneşin yardımıyla suyun buharlaşması beklenir, suyun buharlaşması tamamen bittikten sonra, geriye sadece tuz kalır, bu kalan deniz tuzu, fabrikada tuz kendi özelliğini yitirmeden özel şekillerde işlenir, daha sonra tek tek ambalajlanarak satışa hazırlanmış olur. Deniz tuzu kendine has yapısında çok fazla, demir, sülfür, magnezyum ve kalsiyum bulundurduğu için çok değerli bir tuzdur. İçinde seksenden fazla mineral bulundurduğu için çok faydalıdır. Deniz tuzunun faydalarını saymakla bitiremeyiz, özellikle metabolizmayı hızlandırdığı için otomatik olarak kan dolaşımını da hızlandırır, saç derisini ferahlatır, cildi rahatlatır ve parlaklık kazanmasını sağlar, tırnak hastalıklarının önüne geçer, aynı zaman da sakinleştirici etkisi de vardır. Tıpta da kullanılan kendine has özellikleri olduğu için mucize tuzu diyede adlandırılabilir. Metabolizma ve cilt sorunlarına da çok iyi gelen deniz tuzunun kullanım alanları da oldukça geniştir.

Deniz TuzuDeniz tuzunun kullanım alanları; Deniz tuzu, cilde çok faydalı olduğu için bir çok yüz peelingi, vücut peelingi, duş jeli ve yüz temizleme malzemelerinde kullanılır. Saç derisini ferahlattığı ve saça parlaklık verdiği için bir çok ünlü markaların dahi şampuan, saç kremi, saç açıcı sprey ve saça şekil verici spreylerin yapımında kullanılır. Bunların yanı sıra, deniz tuzu mutfağımızda da ayrı bir yer kaplar, sağlığımıza çok faydası olduğu için yemeklerimizde özellikle normal tuz yerine deniz tuzu kullanmamızda yarar vardır, genelde evde kullandığımız normal mutfak tuzuna göre daha dayanıklı olduğu için, kış için hazırladığımız turşularda kullanılır. Üzüm yaprağı salamurası yapımında, yada herhangi bir salamura  yapımında kullanılır, zeytin kurarken kullanılır. Tabi deniz tuzu çok faydalı diyede kullanımını abartmamak lazım, her şey dozunda kullanılırsa faydalı olacaktır.
]]>
Kristal Tuz https://www.tuzlar.com/kristal-tuz.html Wed, 05 Dec 2018 22:02:58 +0000 Kristal Tuz, tuz çeşitleri arasında en nadir olan ve kıymetli bir tuz çeşididir. Kristal tuz dünya çok nadir bulunmaktadır. Kristal tuz yüksek basınç altında kalması sonucunda kristalleşerek oluşan kaya tuzudur. İnce molekül Kristal Tuz, tuz çeşitleri arasında en nadir olan ve kıymetli bir tuz çeşididir. Kristal tuz dünya çok nadir bulunmaktadır. Kristal tuz yüksek basınç altında kalması sonucunda kristalleşerek oluşan kaya tuzudur. İnce molekül yapısı olan kristal tuz kaya tuzundan daha da küçük parçacıklara sahiptir.yüksek basınç altında küçülmektedir. bu özelliği ile hücre yapısına girmeleri daha kolay olmaktadır. Kristal tuzun dünyada çıkan en kaliteli olanı Pakistan da Himalaya Dağlarında oluşmaktadır. Kristal tuz saydam ve şeffaf görünümlüdür. Tuz yapısı itibari ile ılık suda eriyen tek kristal olarak bilinmektedir. Değişken ve suda çözümlenmesi en önemli özelliğidir. Tuz özellikleri hayati işlevleri üstlenen ve bedensel aktiviteler de büyük rol alan mineraldir. Tuzun önemi saymakla bitmez içeriğinde bulunan sodyum ve potasyum sayesinde sinir sistemine çok fayda sağlamaktadır. Günlük hayatımızda kullanılan tuzlar arasında en çok tercih edileni kuşkusuz kristal tuz ve kaya tuzlarıdır. 

Kristal tuzun vücuda hücrelere zorlanmadan çok kolay girmesi ince yapılı olmasındandır. Kristal tuz bir doğa mucizesi olarak bilinir. Kristal tuz insan vücudu için çok önemli bir bileşimdir. Kristal tuz oluşumu iki kıta tektonik hareketinden dolayı oluşan yüksek basınç da oluşmaktadır. Kristal tuz yüksek tansiyon ve kolesterole karşı vücudu mükemmel şekilde koruma altına aldığı bilinmektedir. Kristal tuz bu özelliği sayesinde sadece yemeklerde değil günlük hayatımızda tabletler olarak tüketilmesi uygun olacaktır. Kristal tuzun diğer tuzların çoğunda bulunmayan en büyük özelliklerinden biride insan bedeni sağlığı ve cilt bakımı için kullanılacak bir tuz olmasıdır. Kristal tuz hastalıklar için kullanılması dışında sağlıklı olan insanların sağlık durumunu korumak ve muhafaza etmek içinde kullanabileceği doğal bir mucizedir. Kristal tuz çok değerli olduğundan her yerde bulmak mümkün olmayabilir. Lüks alış veriş merkezlerinde ve büyük aktarlarda ancak temin edilebilir. Kristal tuzların uzun yıllar saklanması için nemli ortamlardan uzak tutulması gereklidir. Kapalı kavanozlar ve şişelerde muhafaza edilmesi uygun olacaktır.

Kristal Tuzun Nasıl Kullanılmalı

Kristal tuz gıda sektörü ve doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Kristal tuz gıdalarda kaya tuzu ve sofra tuzları gibi kullanılmaktadır. Doğal ilaç olarak kullanılması ise bir bardak veya kavanoz içerisinde su ile karıştırılarak bir müddet dinlendirilmesinin ardından günlük düzenli olarak içilmesi uygun olacaktır. Kristal tuzu yemeklerde kullanılması için alınması gereken kristal tuz öğütülmüş olmalı ya da tuz değirmeninde öğütülerek kullanılabilir.
Kristal Tuz

Kristal Tuzun Faydaları

Çok yüksek mineral içerdiği için insan vücudunda dolaşım sistemi ve böbrekte oluşan taşlara karşı faydalıdır, Günlük düzenli bir şekilde kullanılması sonucunda yüksek tansiyon(hipertansiyon) da faydalıdır, Kristal tuz kan basıncının düzeltilmesi için vücutta bulunan asitlere ve bazlara olumlu etki yaparak fayda sağlar ve kan basıncını düzeltir, Düzenli kullanımı sonucunda kristal tuz kalp ritmini düzenleyerek fayda sağlar ve son olarak gece yatarken ciltte sürülürse ciltte oluşabilecek sivilce izi, akne, uçuk, çil, lekeler gibi izlerin kaybolmasına fayda sağlayacaktır.

]]>
Kaya Tuzunun Zararları https://www.tuzlar.com/kaya-tuzunun-zararlari.html Thu, 06 Dec 2018 07:59:10 +0000 Kaya Tuzunun Zararları, Bilim alanında kaya tuzunun sofra tuzundan daha iyi geldiğine dair herhangi bir bilimsel açıklaması bulunmamaktadır. Bununla birlikte kaya tuzu içeriğinde insan vücuduna oldukça zararı dokunaca Kaya Tuzunun Zararları, Bilim alanında kaya tuzunun sofra tuzundan daha iyi geldiğine dair herhangi bir bilimsel açıklaması bulunmamaktadır. Bununla birlikte kaya tuzu içeriğinde insan vücuduna oldukça zararı dokunacak bir element varlığının söz konusudur. Önemli olan kaya tuzu veya sofra tuzu konusu değil, tuzun uygun ölçüde tüketilmesi açısındandır. Kaya tuzu olarak bilinen bu tuzun içeriğinde yüzde 97.5'inin sodyum klorür vardır. Bu sodyum klorür gerçekte bu oranın dışında kalan kısım içerisinde bulunan nem alıcı kimyasallar ile iyot bulunmaktadır. Bu kimyasallar çok önemsiz gibi görülse de Alüminyum Hidroksit gibi madde ile insanların Alzheimer hastalığına yakalanma risklerini yüksek oranda taşımaktadır. Bu yüzden rafine edilmiş sofra tuzuna eklenen katkı maddeleri ile insan sağlığı üzerindeki zararlarını tıp alanı bugün kabul etmiş durumdadır. Tuzun tarihini araştırdığımız zaman geçmişte çeşitli topluluklar arasında tuz savaşları yapıldığını öğreniyoruz. Birçok tıp doktorları hipertansiyon tedavisinde ve önlenmesinde hasta olsun veya olmasın herkese tuzu azaltılmış bir diyet öneriyor. Bunun yanı sıra tuzun mümkün olduğu kadar kendi doğal sıcaklığı içerisinde olması gerekmektedir. Çünkü tam anlamıyla içerisindeki faydalı bazı minerallerin insan vücuduna geçmesi anlamına gelmektedir.

Kaya Tuzunun ZararlarıKaya Tuzunun Zararları

Benzerliği konusunda deniz tuzu gibi, kaya tuzunun da aşırı bir şekilde kullanıldığı zaman bazı böbrek, kalp ve hipertansiyon rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Ölçülü bir şekilde tüketilir ise, kaya tuzunun herhangi bir yan etkisi olmasa da, yüksek tansiyon hastaları için kaya tuzunun kullanılması minimum seviyesinde tutulmalıdır. Bu nedenle rafine edilen kaya tuzu, kimyasal işlemlerden geçirildiği için mineral değerini önemli oranlarda kaybeder. Ardından pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Çünkü fazla tuz tüketen kişilerde, kan basınçları yükselir. Tansiyonları artar ve vücutta ödemler meydana gelir. Ancak sodyum vücuttan idrar ve ter yoluyla atılmaktadır. Daha fazla tuz tüketilir ise, idrar yollarında kalsiyum dışa atılırken artış görülür. Bu nedenden dolayı;

Kemiklerde kalsiyum, kaybı meydana gelir. Bunun sonucu olarak kemik erimesi halinde kemiklerde kırılmalar görülmeye başlar. Fakat rafine tuzları yaklaşık olarak 650 derecede bir ısıda kalır. Bu esnada tuzun yapısı da tamamen bozulmaya başlar. Ve insanlar devamlı olarak tuz kullandıkları sürede hücrelerde bulunan su oranı azalır ve yüksek tansiyon gibi zarar verecek kadar hastalıklar meydana gelir. Bu tuzun en büyük zararı ise, vücuttan kolayca atılmamasıdır. Bu nedenle sindirilemeyen tuz, içeride tekrardan kristalleşmeye başlar. Daha sonra kemik ve eklem gibi bölgelerde toplanır. Böylece böbrek taşı ve gut gibi hastalıklara neden olur.

]]>
Tuz Sabunu https://www.tuzlar.com/tuz-sabunu.html Thu, 06 Dec 2018 09:04:29 +0000 Tuz sabunu, bizim ülkemizde özellikle iki çeşit olarak bilinir. Bunlar himalaya kristal tuz sabunu ve kaya tuzu sabunudur. Bu sabunların cilt için birçok iyileştirici ve güzelleştirici özellikleri bulunmaktadır. İkisi de farklı e Tuz sabunu, bizim ülkemizde özellikle iki çeşit olarak bilinir. Bunlar himalaya kristal tuz sabunu ve kaya tuzu sabunudur. Bu sabunların cilt için birçok iyileştirici ve güzelleştirici özellikleri bulunmaktadır. İkisi de farklı elde edildikleri için, sabunları da değişik etkiler vermektedir. 

Himalaya Kristal Tuz Sabunu
Bu sabunlar, tamamen saf himalaya kristal tuz kütlesinden elde edildiği için, normal sabunlar gibi köpürmemektedir. 
 • Bu kristal tuz sabunu cildi temizler, dezenfekte eder ve içindeki minerallerin etkisiyle cildi korur ve besler. 
 • Cildin nem dengesini de sağlar. Ayrıca tuzun temizleme özelliği çok iyi olduğu için,  başka bir jel yada sabun kullanmanızı gerektirmez. 
 • Bakterileri yok etme özelliğine sahip olduğu için, koltuk altına ıslatılarak yavaşça sürülürse, ter konularının yok olduğu görülür. Deodorant görevini çok daha doğal ve sağlıklı bir şekilde görmektedir. 
 • Yağlı cilde sahip olanlar, yüzlerini önce duru su ile yıkayıp, ardından da himalaya sabunu ıslatılarak direk cilde sürülmelidir. Bu işlem cildin yağdan arınmasına ve varsa sivilcelerin yok edilmesine yardımcı olur. 
 • Banyo işlemi bittikten sonra duşun altına bu sabun tutularak tüm cilde ve saçlara nem ve canlılık verir. 
 • Bu sabun himalaya kristal tuzunun direk sabun şekline dönüştürülmesi ile kullanıma hazır olur. Fakat bu sabun kullanıldıkça kenar ve köşeleri keskinleşir. Bu şekilde vücuda zarar vermemesi için sabun kullanımdan önce yağlanabilir. 
 • Ovularak selülitlerin yok olduğu da görülmüştür. 
 • Alerjik reaksiyonlar,  sedef hastalığı ve farklı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. 
 • Cildi yumuşatır, hücreleri besler ve bakterileri yok eder. 

Tuz SabunuKaya Tuzu Sabunu
Ülkemizde özellikle Çankırı bölgesinden çıkarılan kaya tuzu, sabun halinde kullanılırsa vücuda sağladığı yararlar daha da artmaktadır. 
 • En önemli özelliği içinde 84 çeşit element yani mineral bulunması ve bu sayede vücutta bakteri oluşumunu rahatlıkla engeller. Bu minerallerin hepsi bizim vücudumuzun çalışması için gereklidir. 
 • Bu minerallerden faydalanmak için kaya tuzu sabunu ıslak olarak saça ve vücuda sürülürse etkili olur. Cildin yenilenmesini sağlar. 
 • Kaya tuzu sabunu terlemeye iyi gelir ve çok etkili bir antibakteriyel olarak bilinir. Hatta bu faydaları bilindiği için, eskiden çocuklar ve bebekler bu tuzlu sularla yıkanırmış. Koltuk altına sürerek koku ve bakteri oluşumu engellenir. Üstelik yıkamaya gerek kalmadan öylece bekletilir ve hiçbir zararı olmaz. 
 • Sivilce, siyah nokta, saçta kepek oluşumu gibi cilt problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. 
 • Bu tuzların köşeli bir molekül yapısı olduğu için gözeneklerin içine girerek bu gözenekleri açar ve cilt daha temiz daha canlı olur. 
]]>
Mineralli Tuz https://www.tuzlar.com/mineralli-tuz.html Fri, 07 Dec 2018 02:05:30 +0000 Mineralli Tuz, vücudumuz için en iyi ve vücut dengemizi en iyi ayakta tutmamızı sağlayan bir tuzdur. Hayatımız için en gerekli besin maddelerinden biri olan doğal işlenmemiş, kaya tuzu yada deniz tuzlarıdır, bunların genel anla Mineralli Tuz, vücudumuz için en iyi ve vücut dengemizi en iyi ayakta tutmamızı sağlayan bir tuzdur. Hayatımız için en gerekli besin maddelerinden biri olan doğal işlenmemiş, kaya tuzu yada deniz tuzlarıdır, bunların genel anlamı olarak ta mineralli tuz terimi kullanılır. Tuz olmadan hayatımızı devam ettirmemiz mümkün değildir, tuz ve su hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmemiz için en önemli yaşam kaynaklarımızdır. Tuz rafine edildikten sonra sağlığımıza fayda değil zarar sağlar, uzmanlar sürekli tuzsuz yemek tüketin diye uyarılar  yaparlar, çünkü rafine edilmiş evde mutfaklarımızda kullandığımız, kum gibi olan tuzlar, rafine edildikten sonra bütün minerallerden yoksun kaldıkları için adeta beyaz bir zehir haline gelmektedir. 

İşte bu tuzları kullandığımız taktirde mide kanseri, obezite, tansiyon hastalığı ve en önemlisi de böbreklere zarar verdiği için böbrek hastalığına yol açıyor, bu yüzden özellikle evlerimizde doğal mineralli tuz, dediğimiz kaya tuzu yada deniz tuzu kullanmaya özen göstermeliyiz. Sofra tuzları işlendikten sonra çok daha sert bir hal aldığı için vücuttan atmamız da zorlaşır, ama  doğal tuzlar vücudumuza girdikten sonra, vücut yaralı mineralleri alıp kalanını rahat bir şekilde atar. Bu bol mineralli tuzlar, doğa tarafından doğal  olarak bize sunulmuş bir nimettir, mineralli tuzlar içinde tam olarak  80-90 tane mineral bulundurur, minerallerin de vücudumuza sağladığı faydaları saymakla bitiremeyiz, vücudumuza sağladığı mineraller dışında, bulunduğumuz yerlerdeki radyasyonu da vücudumuzdan uzak tutma özelliği vardır. Mineralli tuzlar bize sağladığı faydalar açısından çok daha farklı alanlarda da  kullanılmaktadır.

Mineralli TuzMineralli Tuz Kullanım Alanları; Mineralli tuzu evlerimizde yemek tuzu olarak kullanmak dışında, özellikle, turşu, salamura, zeytin, yapımında da kullanırız, işlenmemiş  olduğu için kolay kolay turşuları ve salamura yaptığımız besinlerimizi eritmez, daha uzun süre taze bir şekilde yememizi sağlar. Mineraller aynı zamanda cildimize de parlaklık verdiği, diri tuttuğu tazelediği için, bazı ünlü markaların bile duş jeli, şampuan, makyaj temizleme mendilleri, temizleme sütleri, banyo köpükleri yapımında kullanılır. Bunun dışında da en önemli kullanım alanlarından biri de vücudumuzu radyasyondan  uzak tuttuğu için, gece lambası yada süs taşı olarak işlenip satışa sunulmasıdır.
]]>
Doğal Tuz https://www.tuzlar.com/dogal-tuz.html Fri, 07 Dec 2018 21:38:22 +0000 Doğal Tuz, Doğada doğal halde bulunan ve işlenmeden de kullanılabilen tuzlardır. Kaya tuzu olarak da adlandırılırlar. Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bunun sebebi ise endüstriyel ve işlenmiş tuzlar Doğal Tuz, Doğada doğal halde bulunan ve işlenmeden de kullanılabilen tuzlardır. Kaya tuzu olarak da adlandırılırlar. Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bunun sebebi ise endüstriyel ve işlenmiş tuzların vücudumuza zarar vermesidir. Tuz insan vücudunda var olan bir mineraldir. Fakat sindirimi kolaylaştırmak,tüketilen besinlerin emilimini sağlamak  ve kanda bulunan miktarını düzende tutmak için dışarıdan da alınması gerekir. Damak tadı alışkanlığından dolayı tuzdan vazgeçilmemektedir. Bu yüzden mineral bakımında zengin ve vücuda zarar vermeyen kaya tuzları tercih edilmelidir. 

Doğal TuzKaya Tuzunun Özellikleri
 • Doğal olması
 • İşlenmeden kullanılabilmesi
 • Mineral bakımından zengin olması
 • Karaciğerde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olması
 • Ağır metal birikimini engeller ve var olan metallerin atılmasını  sağlar
 • Dolaşım sistemini düzenler ve asit-baz dengesini sağlar
Kullanım Alanları 

Kaya tuzları yemeklerde, salatalarda,turşularda kısacası tuza ihtiyaç duyulan her yerde güvenle kullanılabilir. Ancak endüstriyel tuzlar gibi satışı yaygın olmadığından bulunması kolay değildir. Kaya tuzlarının araştırma yapılmadan alınması önerilmez.
]]>
Salamura Tuz https://www.tuzlar.com/salamura-tuz.html Sat, 08 Dec 2018 15:53:48 +0000 Salamura tuz, deniz suyunun tuzundan elde edilen iri görünümlü ve rafine tuzlarına oranla daha sağlıklı bir tuz çeşididir. Özellikle günümüzde rafineri tuzunun kullanımı yaygınlaşmış gibi gözükse de bilinçlenen toplumlar Salamura tuz, deniz suyunun tuzundan elde edilen iri görünümlü ve rafine tuzlarına oranla daha sağlıklı bir tuz çeşididir. Özellikle günümüzde rafineri tuzunun kullanımı yaygınlaşmış gibi gözükse de bilinçlenen toplumlarında birer birer rafine tuzlarını bırakıp doğal tuzlara yöneldiği bir dönemdeyiz.

Salamura tuzunun kullanım alanları;
 • Turşu, 
 • Asma yaprağı, 
 • Peynir, 
 • Zeytin gibi gıdaların uzun süre dayanabilmesi ve değişik şekiller de tüketilmesi için yapılan işleme salamura denir.
 Bu işlem yani fermantasyon salamura tuz dediğimiz tuzla yapılır ki daha lezzetli ve sağlıklı olsun. Peynir ve zeytinde olgunlaştırma işlemi için kullanılır.

Gıda maddeleri ve salamura tuzu arasında bir değiş tokuş olur bu değişim gıdanın tuz tadını almasına salamuranın ise içeriğindeki maddeleri suyunu bırakması ile olur. Aksi halde Örneğin turşu salamuraları yenmeyek kadar tuzlu yada çok az tuzlu olur. Tuz oranın az olması ise salamura içerisindeki zararlı bakterilerin canlı kalmasına ve vücudumuza girerek hastalıklara sebep olmasına yol açar. 

Normal rafineri tuzu ile salamura tuzu arasında çok büyük farklılıklar vardır. Rafine tuzu yani sofra tuzu akışkanlığı kolay olsun görünümü güzel olsun diye içeriği değişmiş ve katkı maddeleri eklenmiştir. Deniz tuzu ise yani salamura tuz, doğal hali ile bırakılmış içerisinde mineraller değişmeden tüketilen ve tamamen yararlı bir tuzdur. İkisi arasındaki tek ortak nokta ise tuzlu oluşlarıdır. Fakat lezzet olarak da birbirlerinden farklıdırlar. Salamura tuzu kullanılan yiyeceklerde katkı maddeleri hissedilmez. 

Salamura TuzSalamura tuzu, mineraller açısından çok zengindir. Denizde bulunan seksene yakın minerali içerisinde barındırır ve tüketimi esnasında insan vücuduna direk geçiş yaparak hepsinden faydalandırır. Çünkü içeriğinde bulunan mineraller biz insanların kanında bulunan minerallerin aynıdır. bir tutam salamura tuzu içerisindeki bütün mineralleri almamızı sağlar. 

Tuzlar ikiye ayrılır;

 • Rafine edilmiş tuz,
 • Rafine edilmemiş yani işlenmemiş tuz,

 • Salamura tuzların kullanım alanlarını kısıtlamak yanlış olur. Biz insanoğlu bilinçleştikçe bencilleşen bir canlıya dönüşsek de yeniden her şeyi doğal olarak kullanma eğilimi gösterecek kadarda alçak gönüllüyüz. Artık tüketeceğimiz gıdaların ne kadar güzel kullanışlı yada mükemmel olduğunu umursamak yerine görünümü şekli şemali ne olursa olsun inorganik olmasını önemsemeliyiz. 

  Salamura tuzunun günümüzde özellikle kullanım alanları kısıtlı gibi gözükse de ileride yeniden doğal kullanımlara her evde her restoranda  geçileceği düşüncesindeyim. 
  ]]>
  Tuzda Balık https://www.tuzlar.com/tuzda-balik.html Sat, 08 Dec 2018 16:13:59 +0000 Tuzda balık, balık her yaş gurubunun tüketmesi gereken önemli bir besinlerden bir tanesidir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların beslenmesinde balık önemli bir yere sahiptir. Balık tüketen çocuklar daha zeki ve daha sağl Tuzda balık, balık her yaş gurubunun tüketmesi gereken önemli bir besinlerden bir tanesidir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların beslenmesinde balık önemli bir yere sahiptir. Balık tüketen çocuklar daha zeki ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip oldukları için özellikle çocuklu ailelerin haftada en az  bir kere balık tüketmesi önerilir.  Balık tüketimi ızgara, tava, fırınlama ve buğulama gibi farklı şekillerde olabilir. Tuzda balık da bu pişirme yöntemlerinden bir tanesidir. Tuzda balık için birçok farklı türde balık kullanılabilir. Ancak en çok tercih edilen balık türleri büyük ve iri olan lagos, levrek ve kefal benzeri balıklardır. Tuzda balık, balık kızartmaktan daha kolay ve de çok sağlıklıdır. Yapımı zahmetli gibi görünse de tuzda balığı hazırlaması çok zaman almaz. 

  Tuzda Balık İçin Malzemeler,
  • 1 kiloluk deniz levreği 
  • 2-3 adet defne yaprağı
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet dilimlenmiş limon
  • Tane karabiber
  • Zeytinyağı
  Tuz Kaplama İçin,
  • 1,5 kilo deniz tuzu
  • 4 adet yumurta akı
  • 1 adet limon kabuğu rendesi
  Tuzda BalıkTuza Balık Yapılışı, 

  Tuzda balık için öncelikli olarak balık temizliği yapılır. Balığın karnının boğazından karnının dip kısmına kadar bıçak yardımıyla kesilir. Kesilen yerden çıkan bağırsakları temizlenir. Temizlenen balığın içindeki siyah zarın da alınması gerekir. Bu kısım bıçakla kazınarak alınabilir. Balığın kafası, pulları ve kuyruğu temizlenmemelidir. Ayrıca üzeri de çizilmemiş olmalıdır. Levreğin sadece içinin temizlenmesi ve soğuk su ile birkaç kez yıkanması gerekir. İlk olarak limon kabukları rende ile rendelenir ve bir kenara kaldırılır. Rendelenen kabuklar daha sonra tuz harcında kullanılacaktır. Kabukları rendelenmiş limonlar ince ince doğranır. Sarımsaklar kabuklarından soyulur. Temizlenmiş balığın karnı dilim limonlar, sarımsak, tane karabiber, defne yaprağı ile doldurulur. Balığın üzeri zeytinyağı ile iyice sıvazlanır. 

  Diğer bir yandan derin bir kasede deniz tuzu, limon kabuğu rendesi ve yumurta akı harç kıvamına gelene kadar karıştırılır. Harcın kıvamına göre gerekli görülürse yarım çay bardağı su da ilave edilebilir. Levreğin boyuna göre fırın tepsisi ayarlanır. Balığın tepsiye yapışmaması için tepsinin altına alüminyum folyo yada yağlı kağıt serilebilir. Tepsinin altına hazırlanan harçtan ince bir tabaka dökülür. Üzerine balık yerleştirilir. Balığın içine tuz kaçmamasına özen gösterilerek balık tuzlu harç ile kaplanmalıdır. Balığı tuzlarken boşluk, çatlak veya yarık kısım kalmamasına dikkat edilmelidir. Hazırlanan balık, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık olarak 45-50 dakika kadar pişirilir. Balığın piştiğini anlamak için üzerindeki tuzun iyice sertleşmesi ve renginin biraz kızarması gerekir. Fırından çıkarılan balığı tuzundan ayırmak için çekiç ile tuzun belirli noktalarına hafifçe vurulmalıdır. Çekiç yerine bıçak da tercih edilebilir. Bu aşamada balığın zedelenmesine özen gösterilmelidir. Hafifçe vurularak kırılan tuz başka bir tarafa alınır ve balığın kabuğunu kaldırılır. Servis tabağına alınan balık sıcak olarak servis yapılır. 

  Afiyet Olsun.
  ]]>
  Kaya Tuzu Sabunu https://www.tuzlar.com/kaya-tuzu-sabunu.html Sun, 09 Dec 2018 10:49:37 +0000 Kaya tuzu sabunu, Yerin 150 metre altından çıkarılan kaya sabun tuzunun faydaları ise saymakla bitmiyor. Yaz aylarında ter kokusuna karşı en doğal olarak etkili kalkan olan kaya tuz sabunu içerisinde  olan 84 elementle vücutta olu Kaya tuzu sabunu, Yerin 150 metre altından çıkarılan kaya sabun tuzunun faydaları ise saymakla bitmiyor. Yaz aylarında ter kokusuna karşı en doğal olarak etkili kalkan olan kaya tuz sabunu içerisinde  olan 84 elementle vücutta oluşan bakteri oluşumu engelliyor.

  Kaya tuzunda 80 mineral bulunur:
  Kaya tuzunun içerisinde 80 tane mineral vardır. Sadece dünyada kaya tuzundan elde edebilir. 80 tane mineral, bu minerallerin hepsi vücudumuzun, beynimizin çalışması için gerekli olan minerallerdir. 1 gram katkısız kaya tuzu kullandığımızda hücrelerin çekeceği su miktarı bir gramdır.

  Kaya Tuzu SabunuKaya  tuzu sivilce çıkmasını engelliyor:
  Siyah nokta, sivilce, saçta kepeklenme için deriyi tedavi için kullanılabilir. Antibakteriyel oldukları için roll-on gibi kullanılabilir. Vücudumuza zarar veren kimyasal madde içermez sabunları ıslatıp koltuk altına uygulanıp durulama yapmadığınız takdirde  bakteri oluşumlarını korur ve  koku olmaz. Sağlıklı bir şekilde terler ve asla koku yapmaz.

  Kaya tuzunun terlemeye iyi gelmesi:
  Kaya tuzu sabununu terlemeye iyi gelir ve çok güçlü bir antibakteriyeldir. Çocuklar küçükken tuzlu su ile yıkanır. Böyle adetlerimiz vardır. Kaya tuzu sabununu ıslak olarak yüzümüze, saçlarımıza, bedeniz de uyguladığında içerisinde bulunan 80 adet mineralden vücudumuzda  faydalanmış olur Kaya tuzunun köşeli bir molekül yapısı olduğu için gözeneklerin içerisine girip gözenekleri açar ve cildimizin yenilenmesini sağlar. Bu yüzden cildimizde bir maske olarak kullanabiliriz
  ]]>
  Çin Tuzu https://www.tuzlar.com/cin-tuzu.html Sun, 09 Dec 2018 18:04:25 +0000 Çin Tuzu, Tuz bazik asitlerin tepkimeye girerek oluşturdukları maddedir. Çeşit çeşit tuz vardır. Akla ilk gelenleri ise kaya tuzu, deniz tuzudur. Bu tuzlar sağlıklıdır. Sofralarımız da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Çin Tuzu, Tuz bazik asitlerin tepkimeye girerek oluşturdukları maddedir. Çeşit çeşit tuz vardır. Akla ilk gelenleri ise kaya tuzu, deniz tuzudur. Bu tuzlar sağlıklıdır. Sofralarımız da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ama tuzun fazlası zarar dikkatli tüketmek gerekir. Tuz çeşitleri aslında bunlar ile sınırlı değildir. Bunlar kullanılabilir tuzlardır. Bir de çin tuzu vardır. Bu tuz diğerlerinden çok farklıdır. Bugün bu tuzun ne olduğunu öğrenelim.

  Çin tuzu nedir

  Halk arasında çin tuzu olarak bilinen bu tuz aslında bir katkı maddesidir. Bu tuzu vücut kendi üretebiliyor, dışarıdan almaya gerek bile yok. Ama ne yazık ki bir çok hazır yiyeceklerin içinde bulunur. Bu yiyecekler cipsten tutunda yoğurda kadar bir çok hazır yiyeceğin içinde bulunur. Hazır gıdaların bazılarında şu yazar koruyucu içermez burada dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü koruyucu içermez yazan bir çok gıdanın içinde çin tuzu vardır. Bu da gıdanın içindekiler bölümünde MSG yazar yani çin tuzudur.
  MSG'nin lik başta ne anlama geldiğini bende bilmiyordum. Ben hazır çorbayı çok kullanırdım ve üzerinde koruyucu içermez yazıyordu. Ben de gönül rahatlığı ile kullanıyordum. Bir gün dikkatimi MSG yazısı çekti ne olduğunu araştırdım. Çin tuzu çıktı yani katkı maddesi. Bu tuzun ne olduğunu araştırdıkça zararlarını da öğrendim. Çok zararı olan vardır. Ben size onu anlatayım. Birde bazı lokantalarda da bu tuzdan kullanılmaya başlamış. Dikkatli olun, sağlığınızı tehlikeye atmayın.

  Çin Tuzu
  Çin tuzunun zararları
  • Bu tuz lezzetsiz olan bir şeyi bile beyine çok lezzetli bir yiyecekmiş gibi iletiyor. Doyma hissi vermiyor, insanın yedikçe yiyesi geliyor. Buda kilo alımlarına neden oluyor.
  • Sinir sistemine çok ciddi zarar veriyor. Merkezi sinir sisteminde tahribata yol açıyor ve unutkanlıktan tutun daha bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor.
  • Hamile bir kadın içinde MSG olan bir yiyecek yediği zaman bu doğrudan bebeğe gidiyor ve bebeği ciddi anlamda çok etkiliyor.
  • Hazır gıdaların büyük çoğunluğunda kullanılıyor. Bu da lezzet katması için insana bağımlılık yapıyor yedikçe yiyesi geliyor. Bu da büyüme hormonlarını çok etkiliyor. Erken ergenliğe soktuğu için çocukların boyu uzamıyor.
  ]]>
  Sıvı Tuz https://www.tuzlar.com/sivi-tuz.html Mon, 10 Dec 2018 01:01:23 +0000 Sıvı tuz, İçeriğindeki minerallerden dolayı saf, lezzetli ve de etkili bir yapıya sahiptir. Dr. Salt'ın geliştirdiği sprey formuyla piyasada kullandığımız normal tuzlara göre daha ekonomik ve hijyeniktir. Sıvı tuz, Tabi Sıvı tuz, İçeriğindeki minerallerden dolayı saf, lezzetli ve de etkili bir yapıya sahiptir. Dr. Salt'ın geliştirdiği sprey formuyla piyasada kullandığımız normal tuzlara göre daha ekonomik ve hijyeniktir. Sıvı tuz, Tabiatın insanlara sunduğu dünyanın en kıymetli gıdasıdır. İnsanlar tarafından hiçbir işlem görmeden kendi doğal kaynağından direk dolumu yapılır ve rafine değildir. 

  Tuz yaşamsal mineralleri bakımından insanoğlunun hayatı idame ettirebilmesi için önemli bir maddedir. Adına roma uygarlığında yollar bile inşa edilmiştir. Tuz için insanlar savaşlar çıkarmış hatta ve hatta askerlerin o dönemlerde maaşları tuzla ödenmiştir. Devletler gelir için tuzdan vergi almıştır. 

  Sıvı kaynak tuzlar; Yer altındaki hareketli suların, kaya tuzu yataklarından geçmesi ile orada bulunan tuz kayaları eriterek iyon halinde büyümesine ve katması yapıya sahip olmasına sebep olur. Oluşan kaynaktan doğal halinde hiçbir işlem görmeden şişelenen Sıvı Kaynak Tuzu' nu halkımız yerince bilmediğin henüz kullanımı yaygınlaşmamıştır.  Dünyada sıvı kaynak tuzları çok az olduğundan henüz piyasadaki fiyat aralığı herkesin kullanmasına imkan vermemektedir. Türkiye' de sıvı kaynak tuzunun çıkarıldığı bölgemiz Çorum' dur. Çorum'da çıkarılan sıvı tuz, havayla temas etmeden şişelenerek insanların kullanımına sürülür. Dünyada ise İspanya ve Japonya'da sıvı tuz vardır. 

  Sağlıklı bir yaşamın yolu sıvı tuzlardan geçer. Sıvı tuz, tuzun en doğal halidir. Katı tuzu insanlar birçok rafineriden geçirerek rafine edip içerisindeki minerallerin neredeyse hepsi yok eder. Bu yüzdende saflığı bakımından sıvı tuz çok değerli bir hal alır. 

  Sıvı tuz kullananların farkı; Öncelikle aşırı tuz miktarına maruz kalmaz ve vücudun ihtiyacı olan tüm mineralleri içerir.

  Sıvı Tuz
  Sıvı tuz kullanılan yerler;
  • kozmetik sektöründe,
  • sofralarda yemeklerde,
  • vücut şampuanı olarak doğal halinde kullanılır.
  Vücut üzerinde uygulanan bu yöntemi sayesinde ciltte kırışıklık ve lekeleri zamanla ortadan kaldırır. Sıvı tuz sayesinde insanlar hem sağlıklarını koruyor hemde tuz kullanımı hakkında  bilinçleniyorlar. 

  Sıvı tuz, tüm yemeklerde kullanılmalıdır. Yemeğin durumuna göre ister önce isterseniz de pişirdikten sonra kullanabilirsiniz. Şu an pek yaygın olmasa da bekletimiz sıvı tuzun ileride tüm insanların sofrasında olmasıdır. Rafine edilen tuzlar yerine geçmesi ve insan sağlığını önemsemeyen saflıkta üretilmesi tercih edilmesine sebebiyet verecektir. Arz talep konusundaki yoğunluk piyasaya sürülecek sıvı tuzun doğada var olduğu yerleri bulmak ve çoğaltmak gerekir. 
  ]]>
  İyotsuz Tuz https://www.tuzlar.com/iyotsuz-tuz.html Mon, 10 Dec 2018 14:55:54 +0000 İyotsuz tuz, kullanımı insanlarda farklı durumlarda geçerlidir. Bütün insanların vücutlarının belirli bir oranda iyota ihtiyacı vardır. Özellikle de çocukluk dönemlerinde vücudun gelişimi için çok önemlidir. Türkiye'de ç İyotsuz tuz, kullanımı insanlarda farklı durumlarda geçerlidir. Bütün insanların vücutlarının belirli bir oranda iyota ihtiyacı vardır. Özellikle de çocukluk dönemlerinde vücudun gelişimi için çok önemlidir. Türkiye'de çıkarılan tuzların çoğunluğunda iyot eksikliği vardır. Tuzun içerisinde doğal olarak bulunan bir madde değildir. Yani tuz çıkarıldığı hali ile iyot içermez. İnsan vücudu için gerekli iyotu almanın yolu olarak da tuzlara iyot eklemektir. Vücut için gereken iyot alınmadığı takdirde bir çok sağlık sorununa neden olur.

  İyot insan sağlığı ve gelişimi için çok gerekli minerallerin adıdır. Bebek ve yetişkinler için önemi büyüktür. Her bireyin günde bir toplu iğne başı kadar iyot alımı yapması gerekir. İnsan vücudunda eksik olan iyotun alımı, troid bezi hormonlarının gelişimi ve yapımı için gerekli bir mineraldir.  

  Toplumun hemen hemen hepsinin kullandığı bir madde olan tuzun içerisine insanlarda iyot eksikliğinin giderilmesi için eklenir. Yalnız burada önemli olan vücudunda yeterli miktarda iyot olan insanlar içinde tam tersine kullanılması çok sakıncalı olan iyotlu tuzlar yerine iyotsuz tuzlar kullanılmalıdır. Bu türde kişilerde eğer iyotlu tuz kullanmaları durumunda kişide özellikle troid bezi guatr gibi rahatsızlıklar oluşur. Bu rahatsızlık ileride troid kanserine bile dönüşür. 

  İyotsuz Tuz
  O yüzden çocuklarda iyot ekliği olmaması için iyotlu tuz kullanımı, yetişkinlerde ise iyotsuz tuz kullanımı önerilir. Troid bezi rahatsızlıkları olan hastalarda iyot takviyesi ters etki yapar. Aslında guatr olduğu bilmeyen ve iç guatr dediğimiz hastalığı olan kişiler için iyotsuz tuz kullanımı sağlıklarını korumak için önemlidir.  

  İyotsuz tuz, sadece yetişkin kişilerde kullanımı önemli olan bir tuz çeşididir. Bireylerin iyot oranlarını kontrol ettirerek yeterli miktarda olanların kullanılması için üretilmiştir. Çünkü iyot alımına devam etmesi kişilerin çok ağır troid hastalıklarına yakalanmasına ve guatr gibi kanser gibi hastalıklar sonucu hayatını kaybetmesine engel olur. Sağlıkla kalın.
  ]]>
  Asetik Asidin Tuzu https://www.tuzlar.com/asetik-asidin-tuzu.html Tue, 11 Dec 2018 03:44:02 +0000 Asetik Asidin Tuzu, Açık formülü CH3COOH, kapalı formülü ise C2H402 olan organik bir asittir. Sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu veren bir asit türüdür. Karboksilik asitler arasında en önemlisi ve en küçüğ Asetik Asidin Tuzu, Açık formülü CH3COOH, kapalı formülü ise C2H402 olan organik bir asittir. Sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu veren bir asit türüdür. Karboksilik asitler arasında en önemlisi ve en küçüğüdür. Doğada karbonhidratların yükseltgenmesi ile oluşur. Sanayi alanında biyolojik ve sentetik olarak elde edilir. Suda tamamen çözünen asetik asidin tuz ve esterine asetat ismi verilir. Kimya alanında etanoik asit olarak bilinir. Saf olan asetik asit keskin ve renksizdir. Genellikle iğneleyici bir kokuya sahiptir. 118 derecede kaynar ve 16,7 derecede donar. Suya karıştığı zaman suyu çekme özelliğine sahiptir. Ayrıca cildi tahriş eder ve metalleri aşındırır. Özellikle şarap veya mayanın mayalanması ile elde edilen sirkenin ana maddesi asetik asittir. Bazı meyve sularında bulunan şeker mayaların etkisiyle birlikte etil bir şekilde alkole döner. Bu alkol de micoderma denilen bir bakteri ile asetik aside dönüşür. Bu formülün dışında asetik asit olarak etil alkolün oksidasyonu ile metil alkol reaksiyonu yoluyla elde edilir. Ayrıca mikrop ve haşerelere karşı bakır asetat ile bakır aseto arsenitin başlangıç maddesi olan asetik asittir. Buda selüloz triasetat yapımında kullanılır. Bunun sonucunda da asetat iplikleri oluşturulur. Bunlardan da fotoğraf filmi ve ışığı geçiren kağıtlar elde edilir. Yine asetik asitten meydana gelen etil asetat vernik yapımında da kullanılır. Matbaa alanında da kullanılan metal asetatların başlangıç maddelerini oluştururlar.

  Asetik Asidin TuzuAsetik Asidin Tuzu ve Kimyasal Özellikleri;

  Asetik asit, sodyum asetat olarak tekstil endüstrisi ve gıda koruyucusu olarak kullanılır. Bakır asetat pigment ve fungisit olarak kullanılmaktadır. Alüminyum ve demir asetat, boyalar için renk verici olarak kullanılır. Üretiminde başlıca temel hammaddedir. Asetik asit'in polar çözücülerde kararlı olmalarından dolayı tercih edilmektedir. Ayrıca karbokatyonların da yer aldığı bir çok reaksiyonda çözücüdür.

  Asetik Asidin Tuzu ve Kullanım Alanları;

  Sirke yapımında; Sirkenin içeriği yaklaşık yüzde 4-5 oranında asetik asit içermektedir. Özellikle turşu yapımında kullanılan sirkelerde yüzde 18'lik bir asetik asit bulunmaktadır. Sirkenin oluşturduğu asitli ortam sebebiyle, besinlerin bozulmasına neden olan mikroorganizmaların çoğalmasını engeller. Bu yüzden turşu yapımında kullanılan gıdaların ömrünü uzatmak için kullanılır.

  Sanayi endüstrisinde; Sanayi de oldukça geniş bir alana sahip olan asetik asit, kimyasalların üretiminde hammadde olarak kullanılır. Vinil asetat üretiminde yoğun bir şekilde kullanılır. Bundan tahta tutkalı elde edilir. Asetik asidi tuzu ve asetik anhidrit üretiminde de haricen yararlanılır. Ayrıca çözücü olarak kullanılır. Pek plastik üretiminde kullanılan tereftalik asidi ile çözücü olarak kullanılmaktadır.

  İlaç Endüstrisinde; Asetik asidin tuzu, fenolik OH ve karboksilik grupları içeren bir bileşiktir. Bu sebeple yüzde 25'inden daha fazla yoğundur ve kuvvetli çözeltileri zararlıdır. Bu yüzden Asetik asit, keskin kokusu ve yakıcı buharından dolayı laboratuvarlarda kullanılması zordur. Fenolik OH, asetik asit bileşimleri ile ilaç endüstrisinde bir yeri olan aspirin olarak Asetik salisilik asit elde edilir.  

  Gıda Sanayisinde; Ekmekte ve diğer fırınlanmış ürünlerde koruyucu olarak asetik asidin kullanımına izin verilir. Fakat yeterli düzeyde antimikrobiyal etkisi için gerekli olan miktarı bazen istenilmeyen bir tat oluşturabilir. Tampon özelliği ile E260 ismiyle bir katkı maddesi olarak da kullanılır. Asetik asit ketçap, mayonez ve turşu gibi asitlik bir lezzetin istendiği gıdalarda koruyucu olarak kullanılır.

  Asetik Asidin Tuzu ve Etkileri; Yoğun asetik asidi cildi yakar ve etkileri zamanla görülebilir. Göz ile temas ettiğinde ise kalıcı hasarlar bırakır. Özellikle hassas ciltlerde kabarıklar oluşması]]>